Od 2002 r. w Krośnie zrealizowano 1000 różnorodnych inwestycji na łączną kwotę około 1,4 miliarda złotych. Jakie plany ma Samorządne Krosno Piotra Przytockiego na najbliższe lata?
Piotr Przytocki prezydentem Krosna jest od roku 2002. 7 kwietnia będzie się ubiegał o kolejną reelekcję na pięcioletnią kadencję. Dzisiaj (25 marca), wraz z kandydatami na radnych z Komitetu Wyborczego Samorządne Krosno Piotra Przytockiego, zaprezentował program dla Krosna na lata 2024-2029. W konferencji prasowej, która się odbyła w Pałacu Polanka wzięli udział prezydent Piotr Przytocki oraz kandydaci na radnych: Dominika Biernacka, Anna Galert, Hanna Wajda-Lawera, Adam Charzewski, Marcin Niepokój, Grzegorz Rachwał. Zaprezentowali szczegóły programu komitetu Samorządne Krosno Piotra Przytockiego podzielone na poszczególne obszary: podnoszenie jakości życia, polityka społeczna - seniorzy, edukacja, przedsiębiorcy, kultura, mieszkalnictwo a zatrzymanie tendencji spadku liczby mieszkańców, infrastruktura, bezpieczeństwo, zielone miasto, inwestycje wypracowujące oszczędności, młodzież szkolna.

- Od 2002 roku zrealizowaliśmy w Krośnie 1000 różnorodnych inwestycji zmieniających oblicze naszego miasta na łączną kwotę około 1,4 miliarda złotych. Spowodowało to ogromy skok do przodu miasta Krosna - przypomniał Piotr Przytocki.

Konferencja Samorządne Krosno Piotra Przytockiego


Prezydent Krosna podkreślił, że obecny program komitetu jest kontynuacją i efektem opracowanej Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2024-2030, uchwalonej jednogłośnie przez Radę Miasta Krosna. Wynika z niej, jaką misję ma miasto na najbliższe lata. Główną tezą jest podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie przyjaznych warunków do rozwoju gospodarczego, budowanie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, oferowanie na wysokim poziomie usług publicznych oraz wzmacnianie pozycji Krosna jako wiodącego ośrodka na Podkarpaciu.

Piotr Przytocki zaznaczył, że jednak najlepszy program trudno zrealizować bez zapewnienia finansowania. Dlatego priorytetem będzie zwiększanie dochodów własnych i skumulowanej nadwyżki operacyjnej przy optymalnym wydawaniu środków na realizację przyjętych kierunków rozwojowych.

- Jeśli idzie o gospodarkę, silną stroną Krosna jest mocne zróżnicowanie różnych jej gałęzi. Daje to nadzieję, na osiągnięcie zakładanych dochodów miasta. W dalszym ciągu będziemy więc wspierać firmy inwestujące w naszym mieście, jak też początkujących przedsiębiorców. Mamy ku temu warunki i narzędzia. Czeka nas między innymi zagospodarowanie Strefy Inwestycyjnej Krosno 2 liczącej ponad 100 hektarów. Jest to teren przyłączony do Krosna po wielu zabiegach z naszej strony - stwierdził prezydent Krosna.

Zwrócił też uwagę, że w rejonie ulic Polnej i Sikorskiego od kilkunastu miesięcy planowana jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego poprzez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM) przy współpracy Krajowego Zasobu Nieruchomości, gdyż teren jest obecnie własnością Skarbu Państwa. Jest już przygotowany dla tego obszaru plan zagospodarowania przestrzennego i koncepcja architektoniczna.

- Jak najwyższa jakość życia może spowodować zainteresowanie miastem przez osoby spoza Krosna, le również osób, które przyjeżdżają tutaj za pracą. I to staramy się robić od wielu lat. Wysoka jakość życia, w zdrowym otoczeniu, z dostępem do wartościowych atrakcji decyduje o osiedleniu się w danym miejscu i jest jednym z naszych priorytetów na przyszłość - podkreślił Piotr Przytocki.

Konferencja Samorządne Krosno Piotra Przytockiego

Wybrane zadania do realizacji z programu komitetu Samorządne Krosno Piotra Przytockiego na lata 2024-2029:
- budowa przedszkola przy SP nr 8, sali gimnastycznej przy SP nr 4 i sali gimnastycznej w I LO im. M. Kopernika
- powstanie Dziennego Domu Seniora przy ul. Czajkowskiego i Klubu 65+
- budowa branżowych centrum umiejętności ("Naftówka" i "Mechanik")
- uzbrojenie strefy inwestycyjnej Krosno 2
- zakończenie budowy połączeń drogowych z S19, rozpoczęcie budowy obwodnicy wschodniej od ul. Słonecznej do szpitala i obwodnicy północnej pomiędzy ul. Korczyńską i Białobrzeską
- budowa zaprojektowanej drogi od ul. Polnej w stronę ul. Sikorskiego ze skomunikowaniem nowych terenów mieszkaniowych
- rozwiązanie problemów komunikacyjnych na skrzyżowaniach dróg z linią kolejową 108 (obniżenie torów kolejowych od ul. Hallera do ul. Grodzkiej)
- rewitalizacja zieleni na rynku
- projekt i budowa przy udziale mieszkańców, parku miejskiego przy ul. Ostaszewskiego i parków kieszonkowych na osiedlach oraz nad Wisłokiem i Lubatówką
- poprawa atrakcyjności basenu krytego przy ul. Sportowej i kąpieliska przy ul. Bursaki
- zagospodarowanie zdegradowanych terenów pomiędzy ul. Legionów, a rzeką Wisłok
- budowa schroniska dal zwierząt przy ul. Drzymały
- poszukiwanie oszczędności poprzez dążenie do samowystarczalności energetycznej miasta i energooszczędności obiektów przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych i środków z KPO
- rozbudowa istniejących ścieżek rowerowych z połączeniem ich w atrakcyjne szlaki rowerowe
- poprawa infrastruktury lotniska
- remonty istniejących i budowa nowych wielofunkcyjnych schronów na terenie miasta

~huta

01-04-2024 21:26 0 0

drogi na terenie krosna są w opłakanym stanie tysiące pracowników jadą codziennie do pracy !!! to jest najważniejsza rzecz dla ludzi którą trzeba zrobić
Odpowiedz

~mieszkaniec powiatu

01-04-2024 21:19 0 0

co wybory te same obietnice a drogi w krośnie jak za komuny np. ul Pużaka, Okulickiego
Odpowiedz

~SOMGORSI

28-03-2024 21:22 1 3

Rozwój Krosno ma już dawno za sobą, teraz chyli się ku upadkowi. Nie pomogą tu ani baseny ani ścieżki rowerowe ani inne pierdoły, a rynek to istna porażka. Gdyby nie towarzysz Wiesław i towarzysz Edward to z Krosna została by wiocha.
Odpowiedz

~ttt

27-03-2024 19:39 1 1

Szkoda że brak w programie ważnego połączenia drogowego strefy inwestycyjnej przy ul. Lotników z ul. Bieszczadzką.
Odpowiedz

~nick

26-03-2024 11:32 1 7

Nikt wam nie da tyle. co ja wam obiecam...
Odpowiedz

~koledzy

26-03-2024 10:13 2 7

Nikt wam nie da tyle, co ja wam obiecam...
Odpowiedz

~NI-kowiec

25-03-2024 19:24 3 18

A rekordowym zadłużeniem się nie pochwalą? Rewitaliacja zieleni w Rynku? A kto ją zniszczył przez zabetonowanie ???
Odpowiedz

~Józek

25-03-2024 16:46 6 25

A który z nich był w sobotę sprzątać Wisłok
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.