Infolinia

Spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim

-

Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Krosno, Wojska Polskiego 41,

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim - 15 kwietnia /piątek/ godz. 11.00 - Biblioteka Główna KBP - ul. Wojska Polskiego 41


Michał Olszewski (ur. 1977 r.) – dziennikarz i prozaik. Tematy do swoich książek i reportaży znajduje w całym kraju. Przez lata związany był z „Tygodnikiem Powszechnym” (gdzie był szefem działu reportażu); obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej Kraków”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. Jest autorem m.in. Do Amsterdamu (2003), Chwalcie łąki umajone (2005) i Zapisków na biletach (2010). Za swoją ostatnią książkę Najlepsze buty na świecie (2014) otrzymał, jako pierwszy autor z Polski, nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. A. Zieliński w „Nowych Książkach” recenzując tę książkę pisze: „Najlepsze buty na świecie” zaliczyłbym do lektur obowiązkowych. Dla każdego. I dla tego, komu się w życiu dobrze wiedzie, wiec odruchowo odsuwa od siebie rzeczy mówiące o ludzkim nieszczęściu. I dla tego, kto rzadko rusza się z domu, kto nieczęsto jeździ po zakamarkach Polski, bo dzięki tej książce trochę głębiej pozna własny kraj. (…) Pewne jest wszakże, że zajął się tym, co większość z nas chciałaby odsunąć na bok i w ogóle nie widzieć… .

Polska z reportaży Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy.

O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.

 

Spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2022 terazKrosno.pl