Niebieska
Naftówka

Hyundai Krosno

Starostwo

Naftówka

Mechanik Krosno

Lekcja artystyczna dla młodzieży

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Kolejowa 1, Krosno

10.00

Przeszło dwieście pięćdziesiąt lat temu żył i komponował, także na ziemiach polskich, Georg Philipp Telemann. W hołdzie twórczości jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego baroku, w 250 rocznicę jego śmierci, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza we współpracy z Fundacją Paderewskiego przygotowały piątą odsłonę Kultury Wieków Dawnych.
Z tej okazji w dniach 5-7 lutego 2017 r. odbędzie się cykl wydarzeń, dla których bazą stały się życie i twórczość Telemanna. Sam twórca pierwsze sukcesy kompozytorskie odniósł podczas studiów prawa w Lipsku, gdzie założył orkiestrę amatorską, kierował przedstawieniami operowymi i był dyrektorem muzycznym kościoła uniwersyteckiego. Po krótkich pobytach na dworze hr. Promnitz w Żarach i w Pszczynie i Eisenach, osiadł w 1712 roku we Frankfurcie nad Menem. Pełnił tam funkcję miejskiego dyrektora muzycznego i kapelmistrza dwóch kościołów. W 1721 roku przeniósł się do Hamburga, gdzie objął jeden z najbardziej prestiżowych w krajach niemieckich urzędów muzycznych – kantora kościoła św. Jana, dyrektora muzycznego miasta Hamburga oraz kierownika tamtejszej opery. Jego spuścizna kompozytorska jest ogromna i obejmuje prawie wszystkie znane w jego czasach gatunki muzyczne. Typowe dla Telemanna są śpiewne melodie i ciekawe zestawienia brzmień a także niezwykłe efekty harmoniczne. W jego utworach instrumentalnych silnie odczuwalne są wpływy francuskie, włoskie, czasem też polskie.

6 lutego 2017 r., godz. 11.00 /poniedziałek/
Lekcja artystyczna dla młodzieży
RCKP ul. Kolejowa 1
Bilety 10 zł
Wykład dr Marii Molendy „Telemann i dwór Promnitza w Żorach”
Widowisko taneczno-muzyczne „Serce nie sługa”
Występują:
Balet dworski Sotto le Stelle w składzie: Katarzyna Borstyn, Violetta Maciejewska, Julia Borstyn, Rafał Pawłowski
Filatura di Musica w składzie: Magdalena Pilch, Marek Nahajowski – flety, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk – viola da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn

Widowisko taneczno-muzyczne „Serce nie sługa” nawiązuje do pantomimy dworskiej i pokazów francuskich lub włoskich grup operowo-baletowych. Wzorowane jest na przedstawieniach najlepszych zespołów dworskich króla Ludwika XIV. Kiedy w roku 1705 król August II w czasie podróży z Warszawy do Drezna zatrzymał się w Żarach, hrabia Promnitz pokazał się z najlepszej strony urządzając różnego rodzaju rozrywki, przedstawienia teatralne, polowania, biesiady z dobrą kuchnią i muzyką. Jak zatem mogło wyglądać takie przedstawienie? Z pewnością oparte mogło zostać na znanych w ówczesnych czasy tańcach. W przedstawieniu, którego akcja toczy się wokół tajemniczego listu we wszechogarniającej i porywającej sile miłości występują splatają się historie 3 dwórek oraz dworzanina. Tuż przed widowiskiem odbędzie się 15-minutowa prezentacja dr Marii Molendy, przybliżająca dwór hrabiego Promnitza z perspektywy mody i historii sztuki.

Krakowski Balet Dworski „Sotto le Stelle” powstał w 2009 roku z inicjatywy Katarzyny Borstyn i Konrada Wierzchuckiego . Inspiracją dla działalności zespołu jest urok i klimat kultury tanecznej i muzycznej okresu od średniowiecza do XIX w. Zrzesza profesjonalnych tancerzy i dysponuje bogatym repertuarem, na który składają się oryginalne oraz własne choreografie tańców z okresu średniowiecza, renesansu, baroku czy klasycyzmu.

Bilety do nabycia w kasie RCKP ul. Kolejowa 1
poniedziałek – piątek 10.00 – 13.00 i 14.30 – 17.30
sobota 10.00 – 14.00
tel. 13 4321898 w. 159

 

Lekcja artystyczna dla młodzieży

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl