UP Sanok
Fiat

CKU

Starostwo

MZSP

Mechanik Krosno

ZSP2

Naftówka

Budowlanka

Lekcja artystyczna dla dzieci

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Kolejowa 1, Krosno

10.00

Przeszło dwieście pięćdziesiąt lat temu żył i komponował, także na ziemiach polskich, Georg Philipp Telemann. W hołdzie twórczości jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego baroku, w 250 rocznicę jego śmierci, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza we współpracy z Fundacją Paderewskiego przygotowały piątą odsłonę Kultury Wieków Dawnych.
Z tej okazji w dniach 5-7 lutego 2017 r. odbędzie się cykl wydarzeń, dla których bazą stały się życie i twórczość Telemanna. Sam twórca pierwsze sukcesy kompozytorskie odniósł podczas studiów prawa w Lipsku, gdzie założył orkiestrę amatorską, kierował przedstawieniami operowymi i był dyrektorem muzycznym kościoła uniwersyteckiego. Po krótkich pobytach na dworze hr. Promnitz w Żarach i w Pszczynie i Eisenach, osiadł w 1712 roku we Frankfurcie nad Menem. Pełnił tam funkcję miejskiego dyrektora muzycznego i kapelmistrza dwóch kościołów. W 1721 roku przeniósł się do Hamburga, gdzie objął jeden z najbardziej prestiżowych w krajach niemieckich urzędów muzycznych – kantora kościoła św. Jana, dyrektora muzycznego miasta Hamburga oraz kierownika tamtejszej opery. Jego spuścizna kompozytorska jest ogromna i obejmuje prawie wszystkie znane w jego czasach gatunki muzyczne. Typowe dla Telemanna są śpiewne melodie i ciekawe zestawienia brzmień a także niezwykłe efekty harmoniczne. W jego utworach instrumentalnych silnie odczuwalne są wpływy francuskie, włoskie, czasem też polskie.

7 lutego 2017 r., godz. 10.30 /wtorek/
Lekcja artystyczna dla dzieci
RCKP, ul. Kolejowa 1 /scena kameralnie/
Bilety 10 zł
„Dawny a współczesny savoir-vivre”
Katarzyna i Julia Borstyn – taniec
Konrad Oklejewicz i Patrycja Domagalska-Kałuża – muzyka i prowadzenie

Lekcja artystyczno-edukacyjna nawiązuje do sposobu zachowania i ubierania się oraz muzykowania w XVII i XVIII wieku. Co wolno było kiedyś, a co było niedopuszczalne? Dlaczego każdy uczył się tańca i gry na instrumencie? Jak wyglądało wspólne domowe muzykowanie i jakich instrumentów używano? Czym jest klawesyn i dlaczego nie jest współczesnym fortepianem? Na te pytania odpowiedzą instruktorzy, którzy zaproszą dzieci do wspólnej nauki podstawowych kroków tańca, rytmów tanecznych jak i sposobu poruszania się na dworze czy w domach magnatów. Uczestnicy zobaczą też, że zanim powstał flet poprzeczny istniało bardzo wiele różnych odmian fletów dawnych.

 

Lekcja artystyczna dla dzieci

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl