PANS
Ford

ZSP2

Naftówka

CKU

MZSP

Mechanik Krosno

Budowlanka

Starostwo

Daniel Obajtek

Otwarcie wystawy "Świat na pudełku zapałek"

-

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Piłsudskiego 16, Krosno

Wstęp wolny

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 16 lutego do 26 marca 2017 roku prezentuje wystawę etykiet pudełek od zapałek ze zbiorów Działu Drukarstwa Historycznego Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. W skład tej unikatowej kolekcji wchodzi około 120 tysięcy etykiet, pudełek i książek. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych oraz kolekcji dwóch koszyckich kolekcjonerów: inż. Pavla Leukaniča i Ladislava Holénia, którzy sprzedali je do muzeum w latach siedemdziesiątych XX wieku. Zbiory zawierają etykiety ze wszystkich kontynentów. Reprezentowanych jest większość krajów europejskich, w tym także te, które od tamtego czasu zmieniły swoje granice czy formę państwowości, są to m.in. Czechosłowacja, Jugosławia i ZSRR. Pojawiają się także eksponaty z egzotycznych krajów, na przykład Tajlandii, Indii czy Chin. Motywami najczęściej przedstawianymi na etykietach pudełek od zapałek są: przyroda, kultura, historia, ludzie oraz produkty ludzkiej działalności - zaczynając od techniki, a na polityce kończąc.
Autorzy wystawy spośród tak bogatego wachlarza etykiet i naklejek, którym dysponuje muzeum, zdecydowali się zaprezentować Państwu wybrane tematy, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Poniżej przedstawiamy kilka pojęć, z którymi kolekcjonowanie produktów zapałczanych jest związane:
Filumenistyka – kolekcjonowanie etykiet i naklejek z pudełek od zapałek
Wykrój – niezłożone pudełko od zapałek bez szufladki
Filumenista – kolekcjoner pudełek od zapałkach

Kuratorzy wystawy - PhDr. PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD.,
Mgr. Richard Papáč

Ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Działu Drukarstwa Historycznego Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach oraz kolekcjonerów prywatnych

 

Otwarcie wystawy "Świat na pudełku zapałek"

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl