Infolinia

Nocne Teatralia Strachy

-

Krosno
Krosno

Wstęp wolny

Nocne Teatralia Strachy - Festiwal Sztuk Alternatywnych 7 - 9 września 2017.

18:30 BUM
TEATR REALISTYCZNY
Skierniewice
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Reżyseria, choreografia: Anna Sadowska, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Iwona Konecka
Scenariusz: Zespół na podstawie tekstów własnych oraz Mariusza Babickiego
Muzyka: Alles
Dźwięk: Piotr Magdziarz, Wizualizacje: Piotr Magdziarz
Światło: Maciej Ratajczyk
Obsada: Anna Sadowska, Ilona Paluchowska, Katarzyna Pągowska, Iwona Konecka, głos: Wojciech Jaworski

To opowieść o wartościach - ich kryzysie, opustoszałych słowach pozbawionych znaczenia. O walce o wartości i o ich ciągłym zapominaniu. Czasem nieumyślnym, często jednak celowym, gdy na przeciwnej szali stają własne korzyści - społeczne uznanie, wygoda, bezpieczeństwo, święty spokój. W strachu przed rysującą się w ciemnych barwach przyszłością, w determinacji do realnego działania, w głupocie oślepiającej diagnozę teraźniejszości i analizę konsekwencji i wreszcie - w półsennej malignie, cztery bohaterki postanawiają dokonać tego, co nie do pomyślenia...

Spektakl zrealizowany w ramach konkursu Teatru Ósmego Dnia - OFF: Premiery Prezentacje 2016 oraz w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana, Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

19:45 DECOUPAGE
WERNISAŻ WYSTAWY POWARSZTATOWEJ
Krosno
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Decoupage” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas których każdy krośnianin mógł za darmo poznać decoupage. Decoupage to unikalna technika zdobienia przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnie do tego celu stworzonych preparatów. Dają one niesamowite efekty i pozwalają przeobrazić zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”. Warsztaty to połączenie tradycyjnych metod decoupage z nowoczesnymi technikami i przedmiotami do zdobienia np. butelki, szkatułki, przedmioty drewniane i metalowe, lampki i kieliszki.

20:15 KAMICA79
MONODRAM MARTY GRYGIER
Kraków
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Reżyseria: Arti Grabowski
Scenariusz: Marta Grygier i Arti Grabowski
Światło, dźwięk: Tomasz Grygier
Obsada: Marta Grygier

Przedstawienie „kamica79” podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej
kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp?

Człowiek, aby się rozwijać, musi działać, aby działać, potrzebny jest mu cel. Cel natomiast musi być wyraźnym punktem odniesienia do ludzkich zachowań ułatwiającym człowiekowi obranie właściwej drogi do samorealizacji. Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia: z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się i działania.

21:30 WYSPiAński
WYKŁAD PERFORMATYWNY
Uniwersytet Opolski
miejsce: Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Wykładowca: Hubert Michalak

Wielki Polak, który zaraził się kiłą od modelki Gaugine'a; krakus, który zmarł w podkrakowskiej wsi; gigant literatury, któremu odmawiano miejsca na scenie krakowskiego teatru. Czy naprawdę wszyscy już wszystko o Wyspiańskim powiedzieli? Co można znaleźć świeżego w jego twórczości? Może tylko samodzielnie eksplorować wyspę Wyspiański?
Chodź, sprawdzimy.

22:00 LOLITA DOLLY
TEATR NIKOLI
Kraków
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Reżyseria: Mikołaj Wiepriew, Michail Milmieister
Scenariusz: na motywach powieści V. Nabokova „Lolita”
Scenografia: Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha
Choreografia: Eryk Makohon
Obsada: Dominika Jucha - Owca/Lolita, Mikołaj Wiepriew - Wilk/Humbert

Lolita Dolly obrazuje dramatyczną historię osieroconej dziewczynki, pozostającej na łasce szaleńczo w niej zakochanego ojczyma Humberta. Lolita w niezwykle perfidny, a jednocześnie niewinnie dziewczęcy sposób wykorzystuje sytuację. Związek ojczyma z Lolitą jest niebezpieczny, niemożliwy, a jednak istnieje, stając się dla niego inspiracją do napisania historii Wilka i Owcy.
Spektakl poprzez ruch sceniczny, pantomimę oraz gest doskonale oddaje intymność nietypowej relacji między bohaterami. Napięcie wywołane na scenie zmusza do refleksji i przemyśleń jeszcze długo po zgaśnięciu świateł.

23:30 MOJE SZCZĘŚCIE
TEATR S.TR.A.C.H.
Krosno
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1

Reżyseria: Paweł Wrona
Scenariusz: Zespół
Światło: Grzegorz Malinowski
Obsada: Dagmara Bogacz

Niełatwo sformułować jedną, uniwersalną definicję szczęścia. Po dłuższym zastanowieniu stwierdzamy, że jest to wręcz niemożliwe. Jedyne co pewne w tej materii to fakt, iż szczęście jest kwestią indywidualną, ale – paradoksalnie – uzależnioną od otoczenia. Monodram "Moje szczęście" to próba analizy tego co nienamacalne, to opowieść o kobiecie, która tworząc otaczającą ją rzeczywistość, szuka szczęścia w sobie. Próba pogodzenia się z tym co było, co straciła i czego nigdy już nie odzyska. Przezwyciężanie żalu związanego z przeszłością.
Wydarzenie objęte patronatem przez terazKrosno.pl

 

Nocne Teatralia Strachy

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2022 terazKrosno.pl