Fiat

CKUSpotkanie ze Stanisławem Krycińskim

-

Centrum Dziedzictwa Szkła
Blich 2, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Prelekcja Stanisława Krycińskiego, autora książki "Pogórze Przemyskie. Tajemnice Doliny Wiaru". Prelekcja odbędzie się w Centrum Dziedzictwa Szkła w dniu 9 stycznia 2019 r. (środa), o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Stanisław Kryciński (ur. w 1954 r.) jest z wykształcenia inżynierem chemikiem, ale z zamiłowania historykiem i krajoznawcą. Wiele lat temu zafascynował się południowo-wschodnią Polską, której uroki opisuje przy pomocy pióra i obiektywu. Jest autorem wielu opracowań m. in.: "Cerkwie drewniane w Karpatach", "Przemyśl i Pogórze Przemyskie", "Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą", "Bieszczady. Tam gdzie diabły, hucuły, ukraińce", "Przedwojenna architektura żydowska. Najpiękniejsze fotografie", a także trzech wydanych w ostatnich latach książek o Łemkowszczyźnie.
Pierwsza część opowieści o Pogórzu Przemyskim odsłania tajemnice doliny Wiaru od Arłamowa, przez Kalwarię Pacławską, Sierakośce po Stanisławczyk. Opisuje miejsca szczególne, tu Karpaty spotykają się z wielką niziną ciągnąca się na wschód, aż ku azjatyckim stepom. To teren z licznymi pozostałościami po grodach, zamkach i dworach, gdzie po dawnych wsiach i ich mieszkańcach pozostały tylko dzikie sady, cmentarze i ruiny cerkwi. To właśnie tutaj posadowiła się najstarsza w Polsce gotycka cerkiew murowana w Posadzie Rybotyckiej, której wnętrza zdobią bizantyjskie polichromie. To także wspaniała przyroda i Las Turnica, z najbardziej zbliżonym do naturalnego drzewostanem w naszych Karpatach, a także spokój jakiego człowiek nie zazna nigdzie indziej.

 

Spotkanie ze Stanisławem Krycińskim

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl