Informatyka
Hyundai

CKUSpektakl teatralny Spowiedź w drewnie

-

Wstęp wolny

Spektakl teatralny Spowiedź w drewnie odbędzie się w dniu 10 maja o godzinie 19:00 w RCKP w Krośnie. Już w pierwszej połowie maja Amatorska Scena Dorosłych zrzeszona przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju zaprezentuje swój pierwszy spektakl.
Na pomysł teatru amatorskiego wpadł Jacek Buczyński. Do zespołu dołączyli Marek Burdzy, Katarzyna Truty, Przemek Polański i Anna Romańczak. Od stycznia 2019 roku trwały intensywne próby do sztuki Jana Wilkowskiego „Spowiedź w drewnie”.

Jan Wilkowski (1921-1997)
Aktor, reżyser, dramatopisarz, scenarzysta teatralny i telewizyjny, pedagog.
Legenda polskiego lalkarstwa. Jego dorobek pisarski obejmuje około 60 tytułów – sztuk, scenariuszy oraz autorskich adaptacji. Kierownik literacki teatru Lalka w W-wie (1952-1969). W Telewizji Polskiej (1957-1977) tworzył i występował w programach m.in. - Ula z I B, Przygody skrzata Dzięcielinka. W 1974 wraz z Krzysztofem Rauem Wilkowski stworzył w Białymstoku zamiejscowy Wydział Lalkarski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza). W latach 1975–1981 był dziekanem tego wydziału, a w latach 1981–1990 profesorem nowo powołanego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek. Był zafascynowany folklorem góralskim – plastyką, muzyką, literaturą. Z tej miłości powstała mistrzowska sztuka O Zwyrtale muzykancie, czyli Jak się stary góral dostał do nieba, inspirowana książkami Kazimierza Przerwy-Tetmajera Na skalnym Podhalu i Legenda Tatr. Z kolei dzieje życia beskidzkiego świątkarza, Jędrzeja Wowry, opisane m.in. przez Emila Zegadłowicza, stały się inspiracją do najbardziej osobistego dzieła literackiego Wilkowskiego – sztuki lalkowej dla dorosłych Spowiedź w drewnie. Opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego to zarazem opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.

 

Spektakl teatralny Spowiedź w drewnie

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl