UP Sanok
Ford

Naftówka

MZSP

Budowlanka

Starostwo

CKU

Mechanik Krosno

Letnie Koncerty w Świątyniach: Koncert Maryjny

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów w Krośnie
Franciszkańska 5, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na cykl koncertów w kościołach krośnieńskiej starówki.

Koncert Maryjny:
Marek Stefański - organy, Rafał Kobyliński SJ - tenor, Szymon Kobyliński - baryton
Termin: 15 sierpnia 2019 (czwartek), godzina 18.00
Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów, Krosno

Marek Stefański - wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 roku dyplom z wyróżnieniem.
Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d'Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 roku, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał
w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.
Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie uznawany jest za jednego z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents - 5 Organists” w Seulu
w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).

O. Rafał Kobyliński (jezuita) - tenor, doktor wokalistyki. Absolwent Akademii Ignatianum w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich akademii muzycznych - Servi Domini Cantores. Jako śpiewak uczestniczył w ponad dwustu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech, na Litwie. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie koncertów oraz warsztatów i kursów wokalno-liturgicznych. W latach 2010-2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki - Galeria u Jezuitów w Poznaniu. Aktualnie prowadzi zajęcia ze śpiewu oraz emisji głosu na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie.

Szymon Kobyliński - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także International Opera Studio w Hamburgu. Doskonalił swoje umiejętności u takich pedagogów, jak: C. Desderi, R. Bruson, T. Krause, B. Giaiotti, A. Dobber, A. Saciuk.
Już na studiach zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w operach „Borys Godunow” oraz „Lukrecja Borgia”. W latach 2012-2015 występował w Staatsoper w Hamburgu. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną i Operą Nova w Bydgoszczy, śpiewając m.in. w spektaklach: „La Boheme”, „Madame Butterfly”, „Tosca”, „Straszny dwór”, „Halka”, „Szwajcarska chatka”, „Eugeniusz Oniegin”, „Borys Godunow”, „Salome”, „Śpiewacy norymberscy”, „Madame Curie”, „La Traviata”, „Rigoletto”, „Otello”, „Norma”, „Anna Bolena”, „Czarodziejski flet”, „W krainie czarodziejskiego fletu”.
Zdobywca Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Impressio Art - Sopot 2016. Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Ars et Gloria w Katowicach 2016. Finalista Międzynarodowego Konkursu Belvedere 2016 w Cape Town oraz Międzynarodowego Konkursu Hariclea Darclee 2010 w Braila.
Poza światem muzyki operowej znakomicie odnajduje się w repertuarze oratoryjno-kantatowym i kameralnym. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Orkiestrą Bałtyckiej Filharmonii Młodych, Orkiestrą Cappella Gedanensis, Orkiestrą Polish Camerata, Orkiestrą Symfoniczną i Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestrą Filharmonii Hradec Kralove.

PROGRAM
Anonim (XVI w.) - Kantyk Maryjny (opr. polifoniczne)
Anonim (XIII w.) - Bogurodzica
Mikołaj z Krakowa (XVI w.) - Ave Jerarchia (5 wersów)
Alessandro Stradella (1639-1682) - Pieta Signore
Johann Ludwig Krebs (1713-1780) - Fantazja chorałowa Meine Seele erhebt den Herr'n
Louis Vierne (1870-1937) - Ave verum
Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901) - 3 pieśni z cyklu Religioese Lieder op. 157: Vater unser, Ave Maria, Abendlied
Stanisław Moniuszko (1819-1872) - Nie opuszczaj nas
Fryderyk Chopin (1810-1849) - Stabat Mater (na podst. Preludium c-moll op. 28 nr 4)
Stanisław Kwiatkowski (1930-2010) - Ave Maria
Gabriel Faure (1845-1924) - Adagietto op.84
Franz Schubert (1797-1828) - Ave Maria
Cesar Franck (1822-1890) - Panis angelicus
Gaetano Donizetti (1797-1848) - Ave Maria

 

Letnie Koncerty w Świątyniach: Koncert Maryjny

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl