UP Sanok
Fiat

Budowlanka

MZSP

CKU

Naftówka

Mechanik Krosno

ZSP2

Starostwo

Sobótka Wielokulturowa nad Wisłokiem

-

Plac obok Galerii Zawodzie
Okrzei 1, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Restauracja Wyszynk zapraszają do udziału w 16. Wielokulturowej Sobótce nad Wisłokiem. Noc Kupały, kupalnocka, palinocka, a na południu Polski - sobótka lub sobótki - niezależnie od nazwy, z którą kojarzona jest ta najdłuższa noc w roku, zapraszamy do wspólnego świętowania.

Folklórny súbor Topľan (Słowacja)
Historia zespołu ludowego Topľan sięga 1973 roku i od samego początku zakłada zachowanie tradycji pieśni i tańca regionu šarišskiego. Nazwa została przyjęta od przepływającej przez Giraltovce - siedzibę zespołu - rzeki Topľa. W późniejszym okresie, oprócz tańców i muzyki Horného Šariša, dochodzą te z Zemplína. Dziś zespół nadal się rozwija i każdego roku daje około 30 występów w kraju i za granicą. Zespół - od początku swojego istnienia - stara się prezentować tańce i piosenki z różnych obszarów wschodniej Słowacji. Sami muzycy mówią o sobie: „Mamy nadzieję, że nasza pasja do folkloru będzie nas nadal inspirować, a także będziemy mogli przekazać ją następnym pokoleniom”.

Krośnieńska Kapela spod Rubani
Formacja założona i prowadzona przez nauczyciela zamiłowanego w muzyce ludowej Wojciecha Pelczara. Zmienia się skład - na scenie pojawia się młode pokolenie wykonawców przygotowywane przez twórcę zespołu, natomiast kierunek muzyczny jest jeden - granie od tzw. „korzenia” utworów z Beskidu Niskiego.

Krzikopa
Termin „tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i dodając doń swojego „pazura”. Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Krzikopa nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska, bazując na starych ludowych przyśpiewkach, tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i technikach śpiewu (biały śpiew), dodając do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni. Muzyka Krzikopy nawiązuje do kultur polskiej, czeskiej i niemieckiej: śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach, gdzie wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności. W 2018 zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Płd.), był także reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie.

Koncerty przeplatane będą opowiadaniem historii z muzyką na żywo. Opowieści z walizki od 2009 roku wędrują po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczają granice, by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. W ich repertuarze ważne miejsce zajmują tradycyjne baśnie. Dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory. I właśnie tych opowiadań posłuchać można będzie podczas Wielokulturowej Sobótki nad Wisłokiem.

Na zakończenie: poszukiwanie kwiatu paproci i tańce z Dziecięco-Młodzieżowym Zespołem Tanecznym Kleks.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny KLEKS
Z krośnieńską sceną związany jest od 1992 roku – najpierw ze sceną Wojewódzkiego, potem Krośnieńskiego Domu Kultury i w końcu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Założycielem i kierownikiem jest Dagmara Krzanowska-Szelc. Wraz z rozwojem zespołu do kadry instruktorskiej dołączyły Paulina Rozenbajgier oraz Aleksandra Fiejdasz. Zespół pracuje w 6 grupach wiekowych – najmłodsi tancerze mają 6, a najstarsi 18 lat. Oprócz opracowywania choreografii prezentowanych podczas konkursów, festiwali i imprez okolicznościowych, zespół ma na swoim koncie dwa duże widowiska taneczne przygotowywane z okazji jubileuszów zespołu: „Czarnoksiężnik z krainy Oz” i „W 80 dni dookoła świata”.

Ponadto w programie: sobótkowy korowód, stoiska gastronomiczne, konkursy, zabawy, warsztaty, ogniska sobótkowe, puszczanie wianków, opowieści o tradycjach i zwyczajach, poszukiwanie kwiatu paproci.

 

Sobótka Wielokulturowa nad Wisłokiem

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl