Fiat

CKUWystawa Fotografia - moja miłość

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Kolejowa 1, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Autorzy: Leonard Baňas, Jozef Geffert, Anton Hričan, Vladimír Ivanko, Vladimír Kollar, Miroslav Kostelnik, Peter Kostelnik, Peter Královenský, Ladislav Lukáč, Ján Majher, Ján Marhulík, Karel Nowak, Igor Plučinský, Jiří Salzmann, Stanislav Mihalik (lektor)

Ján Marián Marhulík:
Uważam, że bycie seniorem nie jest prawem ale przywilejem! Pierwszym warunkiem stania się seniorem jest: DOŻYĆ SIĘ TAKIEGO WIEKU. Jest to okres, gdy dzieci są już dorosłe i opuściły dom rodzinny, drobiazgi idą na bok i... w końcu jak mówi Maurois, „Starzenie się to tylko zły nawyk, na który zapracowany człowiek nie ma czasu“.
To prawda! Dlatego młodsi i starszy seniorzy z Prešova i Košíc postanowili dać swoim żonom przywilej spania ze studentami, bo ich życiowi partnerzy po raz kolejny zasiedli w ławkach studenckich. Zostali uczniami Uniwersytetu Prešovskiego. Ze wszystkimi przywilejami, a przede wszystkim z indeksem, gdzie w wierszu określającym program studiów dumnie znajduje się napis FOTOGRAFIA.

Nigdy bym nie uwierzył, że dojrzali mężczyźni i nie boję się powiedzieć również bardzo dobrzy fotografowie (wielu z nich z tytułami fotograficznymi i nagrodami z światowych wystaw i salonów, którzy zajmują się fotografią ponad pół wieku...), obudzą się i zachwycą a nawet „zwariują”, dla fenomenu zwanego fotografią plastyczną. Od samego początku przez kilka godzin bez przerwy nie było w pracowni żadnych palaczy, ba nawet nikt nie potrzebował skorzystać z toalety.... Czas po prostu przestał być czynnikiem ograniczającym, bo do ich studia fotograficznego weszła dama godna szacunku i pokory: PANI FOTOGRAFIA.
Rzeczy te, prawdopodobnie gdzie indziej mało widywane, mogły mieć miejsce tylko dzięki charyzmatycznej osobowości lektora, wykładowcy, świetnego profesjonalisty, eksperta w dziedzinie psychologii fotografowania pana Stana MIHALÍKA. Uczucia i przeżycia te ciężko określić. To po prostu trzeba przeżyć i mu podziękować.

14 studentów wydziału fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Prešovskiego jest już w wieku, w którym bezpiecznie potrafi się rozróżniać właściwe wartości od balastu. Poznają znaczenie słów Mieć - Dać, Posiadać - DAROWAĆ, TWORZYĆ - PREZENTOWAĆ. Dlatego powstała również niniejsza wystawa seniorów, których nie zaskoczył wiek, ani trwająca era wszechobecnego PSTRYKANIA. Nie udają artystów, chociaż do FENOMENU FOTOGRAFII mogą przeniknąć i aktywnie przemówić. Zdają sobie sprawę, że z fotografią jest jak z ludźmi. Nawet z pewnymi błędami może być słodka...

 

Wystawa Fotografia - moja miłość

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl