Wystawa fotografii "Forma Koloru"

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Kolejowa 1, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Witold Śliwiński (ur. 1963 roku w Krośnie)
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, kierunek: formy użytkowe. Po ukończeniu PLSP był słuchaczem Studium Fotograficznego w Krośnie. W swojej twórczości zajmował się grafiką i rysunkiem, projektował znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry.
Od 1996 roku realizuje szklane wyroby użytkowe i unikatowe. Statuetki okolicznościowe oraz gadżety firmowe stanowią dla niego ważną część działalności, a każdy temat jest inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań. W 1996 roku zafascynowało go szkło jako tworzywo. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiły się formy o charakterze dekoracyjnym, można by rzec: rzeźbiarskie, i to one właśnie zaczęły dominować. Jak sądzi, jego poszukiwania mają swoje odzwierciedlenie w ogólnej tendencji rozwojowej współczesnego szkła artystycznego. Należy do Związku Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” - stowarzyszenia, które zrzesza profesjonalnych plastyków, projektantów i architektów.
Autor o swojej pracy
Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony, wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej, wyrazista, a zarazem chętna do zmian. Jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom, może być barwiona, wyciągana, stapiana, rozciągana, cięta, dmuchana, tłuczona i na nowo łączona. Idąc tym tropem, rozpocząłem eksperymenty z formami szklanymi, łącząc je z innymi materiałami tak odmiennymi jak np. metal czy drewno. Cały czas poszukuję nowych rozwiązań, testując możliwości i kondycję szklanej materii. Łącząc ją z nowymi elementami, uzyskuję, niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat.
Efekty mojej pracy są wypadkową doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i pasji eksperymentatorskiej, połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich. Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym.
Wystawy autorskie:
2004 - Krosno, Krośnieński Dom Kultury
2005 - Kraków, Galeria Politechniki Krakowskiej GIL
2006 - Rzeszów, Galeria Pod Ratuszem
2007 - Jasło, Muzeum Regionalne; Krosno, Galeria Pod Cieniami
2008 - Bardejov, Dom Polsko-Słowacki; Krosno, Galeria Grudysz - wystawa fotografii Oblicza Egiptu
2009 - Krosno, Biuro Wystaw Artystycznych
2010 - Przeworsk, Muzeum; Krosno, Regionalne Centrum Pogranicza - wystawa fotografii
2011 - Rzeszów, Podkarpacka Zachęta - Galeria Na Najwyższym Poziomie
2012 - Rzeszów, Biuro Wystaw Artystycznych; Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza - wystawa fotografii; Sa’rospatak, Dom Kultury - wystawa towarzysząca Festiwalowi Gór Tokajskich - Zemple’ni Fesztival Kerete’ben
2014 - Zakopane, Galeria Dom Doktora
2015 - Wrocław, Galeria Versus, wystawa towarzysząca Europejskiemu Festiwalowi Szkła
2016 - Krosno, Centrum Dziedzictwa Szkła
2017 - Kraków, Galeria Lipowa 3, Centrum Szkła i Ceramiki; Addison (Chicago), Addison Center for the Arts; Dębica, Muzeum Regionalne w Dębicy; Częstochowa, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia”
2018 - Wrocław, Galeria Versus we Wrocławiu; Krosno, Dwór Szeptyckich; Warszawa, Centrum Kreatywności Targowa; Łódź - Galeria Re:Medium; USA, ILLINOIS - Lakeside Arts Park At The Dole; Holandia, Epe - Galerie de Aventurijn; Rzeszów, Podkarpacka Zachęta - Galeria Na Najwyższym Poziomie
2019 - Częstochowa, Miejska Galeria Sztuki
2019 - Königswinter, Niemcy, Continuum Gallery (Galeria Borowskich)
Wystawy zbiorowe:
2006 - Bardejov, Słowacja
2008 - Krosno, Muzeum Podkarpackie, Artyści i Projektanci Podkarpackiego Zagłębia Szklarskiego – X Biennale Plastyki Krośnieńskiej, wyróżnienie za kompozycję ze szkła i metalu
2011 - Rzeszów, Biuro Wystaw Artystycznych, wystawa pokonkursowa „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”; Krosno, Ogólnopolskie Biennale Fotografii, II nagroda
2014 - Rzeszów, Biuro Wystaw Artystycznych, wystawa pokonkursowa „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”
2015 - Rzeszów, Biuro Wystaw Artystycznych, wystawa pokonkursowa „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”, wyróżnienie honorowe
2016 - Krosno, Centrum Dziedzictwa Szkła „Liceum Plastyczne w Mieście Szkła”
2017 - Radzyń Podlaski, Galeria Oranżeria
2018 – Włochy, Rzym - finałowa wystawa konkursu "Malamegi Lab 10" w galerii 28 Piazza di Pietra - Fine Art Gallery; Krosno, Biuro Wystaw Artystycznych

Prace autora można oglądać w:
Galerii Sztuki Współczesnej „PARNAS”, Katowice, ul. Kochanowskiego 10
Pyramid Designer Glassware & Gifts LTD, 23 St. Werburgh Street, CH1 2DY Chester
Piece Art Gallery in Vail, Colorado, 122 E Meadow Dr
Galeria Versus, Wrocław, ul. Jatki 1
Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno, ul. Blich 2
Muzeum Podkarpackie, Krosno, ul. Piłsudskiego 16
Galeria Coco Art, Kraków, ul. Floriańska 44
Pragaleria, Warszawa, ul. Stalowa 3
Sculpture network (www.sculpture-network.org)

Marta Leniart (ur. 1961 roku)
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie i Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1989 roku mieszka we Włoszech w prowincji Perugia, centralne Włochy.
Autorka o sobie
Interesuję się fotografią odkąd tylko pamiętam. Nigdy jednak nie udało mi się opanować analogowej techniki fotograficznej, a tym bardziej umiejętności wywoływania zdjęć z kliszy. Nadejście ery aparatów cyfrowych otworzyło mi nowe możliwości. Cztery lata temu kupiłam moją pierwszą lustrzankę Nikon 7100 i tak rozpoczęłam osobistą przygodę z fotografią.
Po początkowym zachłyśnięciu się otaczającą rzeczywistością widzianą przez wizjer fotograficzny, zaczęłam dokonywać świadomych wyborów, co i jak fotografować. Z biegiem czasu uwidoczniły się moje preferencje stylistyczne i stało się jasne, czego poszukuje i jak postrzegam świat wokół siebie. Oczywiście ten punkt widzenia nie jest czymś stałym i niezmiennym. Podlega ewolucji! Panta rhei! Tym niemniej pewne aspekty mojego postrzegania są charakterystyczne i rozpoznawalne.
Autorkę fascynuje kreatywność fotografii, wyrażona poprzez użycie form i kolorów, geometrii i perspektywy. W swoich pracach pragnie uchwycić „malarskość” fotografii, grę świateł i cieni, opisać przestrzeń. Inspiruje ją abstrakcja detali, metafizyczna atmosfera miejsc.
Osiągnięcia:
2018 - 3. miejsce w ogólnokrajowej imprezie „Maraton fotograficzny” - etap w Perugii, temat „Teatr ludzki”
2018 - udział w wystawie grupowej w 2018 w ramach prezentacji działalności klubu fotograficznego DLF w Foligno
2019 - dyrekcja artystyczna i udział w wystawie grupowej „Umbryjskie ścieżki i pejzaże” w Giano dell'Umbria.

 

Wystawa fotografii "Forma Koloru"

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2020 terazKrosno.pl
Projekt oraz realizacja: Multimedia IT