Wykład "Wspomnienie o Stanisławie Kochanku"

-

Biuro Wystaw Artystycznych

Portiusa 4, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Wykład "Wspomnienie o Stanisławie Kochanku" odbędzie się 24 listopada o godzinie 11:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie. Wykład poprowadzi Grzegorz Stefański.

Stanisław Kochanek - urodzony w 1905 roku w Jedliczu, po okresie edukacji w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych, na stałe związał się z Krosnem. Tu żył i pracował aż do śmierci w 1995 roku. Przez wiele dekad uważany za najbardziej renomowanego krośnieńskiego twórcę. W okresie krakowskim zetknął się z najważniejszymi artystami i awangardowymi ruchami artystycznymi dwudziestolecia międzywojennego. Bywał w pracowni Jacka Malczewskiego, uczył się m.in. u Jana Raszki, Xawerego Dunikowskiego, Fryderyka Pautscha. Znany i ceniony m. in. jako portrecista, twórca pejzaży i karykatur, konsekwentnie podążał własną drogą nie oglądając się na zmieniające się idee i nurty w sztuce XX wieku. Dziś, blisko 25 lat po śmierci artysty, pamięć o Stanisławie Kochanku nieco przybladła. Nie doczekał się również rzetelnego opracowania monograficznego.

 

Wykład "Wspomnienie o Stanisławie Kochanku"

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2020 terazKrosno.pl
Projekt oraz realizacja: Multimedia IT