UP Sanok
Fiat

CKU

Naftówka

Mechanik Krosno

MZSP

Budowlanka

Starostwo

Wystawa wspomnieniowa w 25. rocznicę śmierci Stanisława Kochanka - wernisaż

-

Biuro Wystaw Artystycznych

Portiusa 4, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Stanisław Kochanek - urodzony w 1905 roku w Jedliczu, po okresie edukacji w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych na stałe związał się z Krosnem. Tu żył i pracował aż do śmierci w 1995 roku. Przez wiele dekad uważany za najbardziej renomowanego krośnieńskiego twórcę. W okresie krakowskim zetknął się z najważniejszymi artystami i awangardowymi ruchami artystycznymi dwudziestolecia międzywojennego. Bywał w pracowni Jacka Malczewskiego, uczył się m.in. u Jana Raszki, Xawerego Dunikowskiego, Fryderyka Pautscha.

Znany i ceniony jako wszechstronny artysta. W swoim dorobku zajmował się zarówno portretem, pejzażem, karykaturą, malarstwem religijnym, projektował scenografie teatralne i witraże. Konsekwentnie podążał własną drogą nie oglądając się na zmieniające się idee i nurty w sztuce XX wieku.

Wystawa wspomnieniowa w 25. rocznicę śmierci artysty obejmuje prace powstałe zarówno w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku w czasie jego studiów i bezpośrednio potem; jak również prace powstałe u schyłku życia.

 

Wystawa wspomnieniowa w 25. rocznicę śmierci Stanisława Kochanka - wernisaż

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl