Wykład - Mówimy o sztuce… O duchowości w sztuce Hilmy af Klint

-

Biuro Wystaw Artystycznych

Facebook BWA
38-400 Krosno

Wstęp wolny

Wykład Magdaleny Ciemierkiewicz odbędzie się 5 lipca o godzinie 11:00, będzie to wykład online. Poświęcony będzie Hilmie af Klint, szwedzkiej malarce, prekursorce abstrakcjonizmu, której znacząca część dorobku poprzedza pierwsze abstrakcyjne kompozycje Wassilego Kandinskiego. Za życia znana jako pejzażystka, tworzyła w ukryciu swoje niefiguratywne "dzieła dla przyszłości". Zgodnie z jej ostatnią wolą kolekcja ponad 1200 prac pozostała nieopublikowana jeszcze przez 20 lat od jej śmierci w 1944 roku.

Jej artystyczna praktyka wynikała bezpośrednio z jej zaangażowania w ruch spirytystyczny i przynależność do Grupy Pięciu, założonej przez 5 kobiet, które swoje duchowe życie oparły na spirytyzmie i próbach nawiązania kontaktu z duchowymi przewodnikami z zaświatów.

Jej sztuka w swej abstrakcyjnej formie łączy pozornie odległe bieguny - dogłębną, nawet biologiczną analizę przyrody, rozbudowaną symbolikę oraz wyobrażenie niematerialnej, duchowej przestrzeni.

Ważnym odniesieniem dla życia i twórczości Hilmy af Klint, jak i wielu innych artystów, tworzących na początku XX wieku jest postać Heleny Bławatskiej oraz założone przez nią w 1875 roku Towarzystwo Teozoficzne. Podczas wykładu przeanalizowane zostaną główne założenia ruchu jaki i jego wpływ na artystów tego czasu oraz samo pojęcie duchowości.

Wykład jest skierowany do wszystkich zainteresowanych historią sztuki XX wieku.

 

Wykład - Mówimy o sztuce… O duchowości w sztuce Hilmy af Klint

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

CAPTCHACODE_FORM_TEXT

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2020 terazKrosno.pl
Projekt oraz realizacja: Multimedia IT