Niebieska
Mechanik Krosno

Naftówka

Naftówka

Starostwo

Naftówka

Narodowe Czytanie przed Krośnieńską Biblioteką Publiczną

-

Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Wojska Polskiego 41, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

"Ballady i romanse" - Narodowe Czytanie przed Krośnieńską Biblioteką Publiczną odbędzie się w dniu 3 września 2022 roku o godzinie 10:00.
Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru - możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w 2019 r. nowele polskie. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 r. była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

 

Narodowe Czytanie przed Krośnieńską Biblioteką Publiczną

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl