Hyundai

ZSM Krosno - Oferta Edukacyjna

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" w Muzeum Podkarpackim

-

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Piłsudskiego 16, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można zobaczyć w dniach od 2 stycznia do 28 lutego 2023 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 13 stycznia o godzinie 10:00.

Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia.
Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.
Losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942, przedstawiono na planszach, które tworzą wystawę. Plansze te, pierwszy raz pokazane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w roku 2015, jeżdżą po Polsce i świecie, by dać świadectwo bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać ukochane dzieci w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.
Twórcami wystawy są członkowie Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu", m.in. Joanna Sobolewska-Pyz „Inka", jedna z bohaterek wystawy i jej inicjatorka; Anna Kołacińska-Gałązka, przedstawicielka drugiego pokolenia ocalałych z Zagłady, autorka książkowego opracowania wspomnień Dzieci Holocaustu pt. „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego...", redaktorka wywiadów zamieszczonych na planszach, oraz Jacek Gałązka, projektant graficzny i realizator wystawy.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, w Kamienicy Zgoda do końca lutego 2023.

 

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" w Muzeum Podkarpackim

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2022 terazKrosno.pl