Problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Brak profilaktyki oraz odpowiedniej reakcji ze strony rodziców prowadzą do zaburzeń zdrowotnych. W wielu przypadkach pomocna okazuje się dopiero konsultacja u dietetyka.
Rodzice dzieci, u których pojawia się nadwaga, często bagatelizują problem, zrzucają winę na okres dojrzewania lub w ogóle nie dostrzegają niepokojących symptomów. Przyczyną kłopotów są przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe, jak również brak kontroli nad tym, co dziecko zjada w ciągu dnia, a także przekarmianie młodego organizmu jeszcze w okresie niemowlęcym. W konsekwencji otyłe dzieci mają niższą samoocenę, narażone są na krytykę i wyśmiewanie przez rówieśników.

Jak pomóc dziecku w walce z otyłością?

Walka z niezdrowymi nawykami

- Największym problemem w walce z kilogramami u dzieci i młodzieży jest wyeliminowanie z diety kalorycznych produktów, takich jak słodycze, słone przekąski, wysokotłuszczowe fast foody oraz słodkie napoje gazowane, które są uwielbiane przez nasze pociechy - mówi Sylwia Lipska - Pielichowska dietetyk Naturhouse Krosno. Młode osoby spożywają coraz więcej dań zawierających puste kalorie, a niekiedy nawet zastępują nimi podstawowe posiłki. Przysmaki zawierające zbyt dużą ilość tłuszczów nasyconych (np. pizza, smażone mięso, chipsy), a także słodycze i napoje gazowane powodują zakwaszenie organizmu, przyczyniają się tym samym do problemów z układem trawienia, pogorszenia stanu skóry i włosów, a nawet apatii i nadciśnienia.

Jak pomóc dziecku w walce z otyłością?

Dieta dopasowana do potrzeb młodego organizmu

Ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi dziecka odgrywają regularne posiłki. Całodniowe menu powinno się składać z pięciu lekkostrawnych dań, spożywany o ustalonych porach. Dieta musi zawierać wszystkie składniki odżywcze, takie jak witaminy, węglowodany, białko, tłuszcze czy minerały, potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu. Niezwykle ważnym elementem jest mleko oraz mleczne produkty fermentowane, które dostarczają wapń i witaminę D, niezbędne dla właściwej budowy kości. W codziennym jadłospisie powinny się również znaleźć węglowodany złożone, w postaci razowego pieczywa, makaronów czy płatków owsianych, stanowiące nieocenione źródło energii. Nie można także zapomnieć o dostarczeniu dziecku odpowiedniej ilości białka, czyli produktów bogatych w aminokwasy - chudego mięsa, ryb (min. 3 razy w tygodniu) oraz warzyw strączkowych.
W diecie ucznia należy uwzględnić składniki zawierające magnez oraz witaminę E, wspomagające pracę mózgu i redukujące skutki zmęczenia, takie jak orzechy, migdały oraz gorzka czekolada. Nieodzownym elementem są oczywiście owoce i warzywa, dostarczające witamin oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinno odżywiać się Twoje dziecko, udaj się do doświadczonego specjalisty - dietetyka z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Krośnie dietetyk pomaga dzieciom już od 6 roku życia!

Jak pomóc dziecku w walce z otyłością?

Skorzystania z bezpłatnej konsultacji dietetycznej - wystarczy umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 799 145 976 lub za pomocą formularza on-line https://rezerwacje.naturhouse-polska.pl/index.php/?lokalizacja=krosno.lwowska.

Punkt czynny jest w godzinach:

Poniedziałek: 10:00 - 18:00
Wtorek: 08:00 - 16:00
Środa: 08:00 - 16:00
Czwartek: 11:00 - 19:00
Piątek: 07:00 - 15:00