Osoby zainteresowane dofinansowaniem z programu Moja Woda w 2024 roku powinny się spieszyć. Program powoli zmierza ku końcowi. Wnioski mają być przyjmowane tylko do końca czerwca. Jak uzyskać dofinansowanie i ile ono wynosi?
Z Programu Moja Woda uzyskać można dofinansowanie w wysokości 6 tys. złotych, pieniądze mają być przeznaczone na zakup zbiornika na deszczówkę oraz instalacji potrzebnych do zbierania wody i uzdatniania do ponownego użytku. Wniosek na dotację można złożyć online. Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?

Program Moja Woda ruszył w sierpniu ubiegłego roku, a jego budżet w wysokości 130 mln złotych wciąż nie został wyczerpany, w związku z tym nadal jest możliwość pozyskania dotacji. Do 30 czerwca 2024 składać można wnioski o dodatkowe 6000 tys. złotych na zbiorniki i instalacje do gromadzenia wody deszczowej i roztopowej.

Za prowadzenie programu odpowiedzialne są Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wciąż posiadają środki z budżetu. O dotację ubiegać mogą się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny. Otrzymane pieniądze w całości należy przeznaczyć na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej.

Wnioski składać należy do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dołączając do nich odpowiednie dokumenty, takie, jak faktury potwierdzające zakup, dokumentami, które potwierdzają realizację, czyli protokoły wykonania lub oświadczenia o samodzielnej realizacji.

Wnioski do WFOŚiGW składać można przez Portal Beneficjenta, Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w wersji papierowej w siedzibie WFOŚiGW. Składając wniosek przez Portal Beneficjenta, należy go później wydrukować i dostarczyć wraz z wymaganymi podpisami do WFOŚiGW.

Otrzymane z programu Moja Woda środki przeznaczone są do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy, uruchomienia następujących instalacji:
do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, takich, jak dachy, chodniki, czy podjazdy.
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach o sumarycznej pojemność minimum 2 m³;

  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);

  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach,

  • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej (np. pompy, filtry, przewody itd.)

Z programu otrzymać można dofinansowanie, które pokryje 80% kosztów inwestycji. Kwota minimalna, która kwalifikuje do skorzystania z programu to 2 tys. złotych. Dofinansowania dostępne są dla inwestycji, które zostały zakończone do dnia 30 czerwca 2024. Otrzymane wcześniej środki należy zwydatkować do końca 2024 roku. Dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę można otrzymać, także z programu Złap Deszcz.

~Coo

03-03-2024 20:30 2 1

Do ZAS
Chyba większość miast jest położonych nad rzekami a susze w nich występują.
Odpowiedz

~ZAS

27-02-2024 22:54 2 1

Mieszkamy nad dwoma rzekami wody chyba nie braknie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.