Delegaci Szkoły Podstawowej w Jedliczu - Amelia Janas i Luke Walsh wraz z opiekunami wzięli udział w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym "Mini COP".
W środę (13 marca) delegaci Szkoły Podstawowej w Jedliczu - Amelia Janas i Luke Walsh wraz z opiekunami wzięli udział w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym "Mini COP" - przedsięwzięciu o zasięgu międzynarodowym, które odbyło się w siedzibie GEN w Jaśle.

W ramach przygotowania do tego wydarzenia Amelia i Luke w dniu 6 marca wzięli udział w Międzyszkolnych Konsultacjach Młodzieży w Sprawie Zmian Klimatu, podczas których wysłuchali wykładów i dyskusji tematycznych. Spotkanie on-line poprzedziła wcześniej zrealizowana lekcja wprowadzająca przeprowadzona przez nauczycieli naszej szkoły.

Uczestnicy konferencji klimatycznej 13 marca zwiedzali budynek - Generator Nauki w Jaśle. Mogli też zobaczyć i wypróbować wiele eksponatów - urządzeń łączących historię z nowoczesnością poprzez odpowiednio zbudowaną narrację interaktywnych wystaw popularnonaukowych. 62 stanowiska ekspozycyjne dotyczyły przede wszystkim matematyki, chemii i biologii. Główną inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych były osiągnięcia trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: Hugo Steinhausem, Ignacym Łukasiewiczem, Rudolfem Weiglem.

Następnie uczniowie w sali audytoryjnej Generała Nauki obejrzeli spektakl ekologiczny pt. "Eko protest" wystawiony przez aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Jego przesłaniem było uświadomienie zagrożeń wynikających ze zmian klimatu oraz możliwych działań, które powinny być podejmowane, aby zapobiec globalnemu ociepleniu. Po spektaklu reprezentanci 24 szkół z naszego regionu wraz z uczniami ze Słowenii brali czynny udział w konsultacjach. Podzieleni na 4 grupy wspólnie opracowywali odpowiedzi na pytania dotyczące zagrożeń klimatycznych oraz zastanawiali się, jakie rozwiązania można wdrożyć w obu krajach uczestniczących w tym projekcie.

Następnie reprezentant każdej grupy w języku angielskim przedstawił opracowane stanowisko na temat zmian klimatu. Zwieńczeniem tego wydarzenia było podarowanie przez przedstawicieli Związku Gmin Dorzecza Wisłoki uczniom każdej szkoły krzew borówki, który zostanie zasadzone w ogrodzie szkolnym.

~Diesel

15-03-2024 18:46 0 0

Diesel to jest przyszłość, a nie jakieś wirniki ścinające ptaki na potęgę czy tysiące ton stali i betonu pod ich budowę, a co dopiero z ich utylizacją.
No, chyba że jest się Niemcami i zawsze można zutylizować wysyłając za pieniądze do dudowego Polin...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.