Jednym z założeń, na podstawie których zapraszane są dzieci z Czortkowa do Polski jest to, aby umożliwić przyjazd do naszego kraju osobom z grona Polaków mieszkających na Ukrainie, które nigdy dotąd nie mały okazji odwiedzić naszego kraju. Uczestnicy wyjazdów do Polski są także podopiecznymi stowarzyszenia osób niepełnosprawnych MŁODE ŁABĘDZIE w Czortkowie.
Organizacją pobytu grupy ukraińskiej w Polsce zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Pobyt w części sfinansowany został przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w Rzeszowie. Wsparcia udzielili także: Samodzielny NZOZ "AMICUS" w Korczynie, Uzdrowisko Iwonicz S.A., Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, Gmina Korczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie
W trakcie pobytu grupa miała okazję odwiedzić: szkołę podstawową w Krasnej, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, gdzie gości z Ukrainy przyjęci zostali przez członka Zarządu Województwa podkarpackiego Tadeusza Pióro, Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej oraz port lotniczy w Jasionce oraz Uzdrowisko Iwonicz Zdrój. Wielką atrakcją była przejażdżka samochodami terenowymi, zorganizowana przez sekcję TRAPER 4x4 Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który ufundował także upominki dla dzieci. Wiele wzruszeń towarzyszyło naszym gościom podczas wizyty w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym w Krośnie.
W ostatni dzień pobytu goście z Czortkowa podczas uroczystego spotkania w Karczmie STARY LWÓW w Krasnej otrzymali pamiątki oraz upominki z rąk: Jana Zycha – wójta gminy Korczyna, Władysława Pelczara – przewodniczącego RG Korczyna, Janusza Pojnara – zastępcy wójta gminy, Wojciecha Tomkiewicza – dyrektora GOK w Korczynie, Agaty Pucykowicz – kierownika artystycznego zespołu KOMBORNIA oraz Kazimierza Rokity – dyrektora biura PSST w Rzeszowie.


Komentarze
Dodaj komentarz