25 czerwca br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego. Scenariusz zakładał wystąpienie awarii magistrali wodociągowej w miejscowości Stale, skutkującej skażeniem wody przeznaczonej do spożycia na terenie osiedla Sobów w Tarnobrzegu. Głównym celem przedsięwzięcia było doskonalenie współpracy służb oraz sprawdzenie procedur reagowania w sytuacji zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego.
Ćwiczenia zostały przeprowadzone na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Stalach. Zgodnie z przyjętym scenariuszem doszło do uszkodzenia magistrali wodociągowej oraz skażenia wody substancjami biologicznymi i chemicznymi. W następstwie zdarzenia wprowadzono zakaz spożywania wody z sieci wodociągowej, a mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Symulacja zakładała również pogłębianie się sytuacji kryzysowej, ograniczenie wydajności stacji uzdatniania wody oraz konieczność uruchomienia alternatywnych źródeł zaopatrzenia mieszkańców.
W działania zaangażowani byli policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji. Do najważniejszych zadań Policji należało zabezpieczenie miejsca prowadzonych działań, kierowanie ruchem oraz konwojowanie specjalistycznych pojazdów Tarnobrzeskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego do Stacji Uzdatniania Wody, a następnie do wyznaczonych punktów na terenie Tarnobrzega. Funkcjonariusze realizowali również działania prewencyjne związane z ochroną miejsc objętych akcją oraz byli przygotowani do zabezpieczenia ewentualnej ewakuacji ludności i ochrony pozostawionego mienia.Ćwiczenia umożliwiły praktyczne sprawdzenie obowiązujących procedur reagowania kryzysowego, systemu wymiany informacji oraz współdziałania Policji z Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, Państwową Inspekcją Sanitarną, przedsiębiorstwem wodociągowym oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie infrastruktury krytycznej.
Tego rodzaju przedsięwzięcia pozwalają doskonalić współpracę wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Regularne ćwiczenia zwiększają gotowość do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz pozwalają na sprawne i skoordynowane prowadzenie działań w przypadku wystąpienia.
Komentarze
Dodaj komentarz