Szwecja pomimo kilku zmian w polityce wewnętrznej nadal jest bardzo atrakcyjnym kierunku emigracji dla Polaków, bez względu na to czy poszukują pracy, czy nowego miejsca do zamieszkania. Przed wyjazdem należy natomiast zapoznać się ze specyfiką lokalnego rynku oraz zasadami panującymi w kraju.
  

Dlaczego warto wyjechać?

Szwecja jest krajem bogatym, co przekłada się na standard życia obywateli. Poziom dobrobytu jest co prawda kosztowny, ponieważ znaczna część zarobków jest przeznaczana na podatki, ale zarówno Szwedom, jak i Polakom znajdującym się na emigracji wcale to nie przeszkadza. Wynika to z kilku powodów, ale podstawowym z nich jest kwestia administracji spełniającej rolę państwa opiekuńczego. W Szwecji zapewniane są dopłaty socjalne na mieszkanie, edukację czy opiekę medyczną. Z tego powodu nikt nie narzeka na fakt, iż musi oddawać Państwu często nawet 50% swojego wynagrodzenia. Nie ma się czego obawiać - pomimo dużych kwot oddawanych dla Skarbu Państwa nie zabraknie nam pieniędzy na utrzymanie - Szwecja to kraj, w którym zarobki są jednymi z największych w Europie. W Szwecji nie obowiązuje pensja minimalna - stawki podstawowe określane są przez związki zawodowe w ramach umowy z pracodawcami.

Procedura wyjazdu

Do legalnego wjazdu na teren Szwecji potrzebny jest dowód tożsamości. Taki dokument wystarcza na 3-miesięczny pobyt na terenie kraju. Aby po upływie tego okresu przebywać na terenie kraju legalnie należy uzyskać pozwolenie na pobyt. Pozwolenie otrzymujemy po złożeniu wniosku w Urzędzie Imigracyjnym na miejscu. Decyzja zezwalająca na pobyt obejmuje okres 5 lat z możliwością przedłużenia. Warto zadbać o uzyskanie pozwolenia na pobyt odpowiednio wcześniej, ponieważ w innym wypadku nie będziemy mogli korzystać z uprawnień socjalnych.

Czy jest tam praca dla mnie?

Oczywiście, że jest. Szwecja pomimo ciągłego napływu imigrantów ekonomicznych wciąż posiada bardzo wiele wolnych stanowisk. Osoby posiadające wykształcenie techniczne, medyczne lub przemysłowe bez problemu znajdą pracę. Ciągle poszukiwani są robotnicy wykwalifikowani oraz technicy budowlani, specjalizujący się w pracach wytwórczych oraz wykończeniowych. Jeśli nie posiadamy żadnego wykształcenia lub kwalifikacji także znajdziemy pracę, choć oczywiście gorzej płatną. Warto jednak pamiętać, że przy bardziej skomplikowanych pracach znajomość języka szwedzkiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym może okazać się niezbędna, w związku z czym warto już w Polsce zastanowić się nad uczestnictwem w kursie językowym lub, w ostateczności, uczyć się samemu w domu. Tydzień pracy trwa standardowe 40 godzin, choć może podlegać różnym modyfikacjom. Pracownik posiada prawo do 25 dni urlopu, choć często jest to większa ilość, w zależności od wynegocjowanych przez związki zawodowe stawek godzinowych i zasad przydzielania urlopu. Po wyjeździe warto zapoznać się z materiałami dostarczanymi przez grupy pracownicze i nawiązać kontakt z przedstawicielem związków. W przeciwieństwie do innych krajów, w krajach skandynawskich związki zawodowe mają bardzo mocną pozycję w reprezentacji i ochronie interesów pracownika przed pracodawcą.

Gdzie i jak szukać pracy?

Co do zasady pracy należy szukać tak jak wszędzie, chociaż specyfiką krajów skandynawskich jest istnieje systemu poleceń i rekomendacji. Jeśli ktokolwiek pracujący w firmie nas poleci, pracę mamy prawie zagwarantowaną. W innym wypadku pozostaje nam poszukiwanie pracy poprzez portale ogłoszeniowe, agencje zatrudnienia lub bezpośrednio. Jeśli nie posiadamy zapasów kapitału warto szukać pracy już w Polsce, najlepiej za pomocą portali oferujących sprawdzone oferty pracy oraz porady dla emigrantów (takich jak na przykład www.pracujwunii.pl). Gwarantuje nam to wyjazd na sprawdzonych warunkach, bez konieczności dodatkowego stresowania się na miejscu.

Czy warto?

Zdecydowanie warto. Jeśli szukamy nowego miejsca do życia, chcemy zarobić albo po prostu zmienić na jakiś czas miejsce zamieszkania, Szwecja jest jednym z najlepszych wyborów w Europie. Potwierdzają to zarówno opinie Polaków mieszkających tam, jak i wciąż niesłabnący trend kierunkowy. Pomimo wielu zmian liczba rodaków przybywających do Szwecji nie maleje, i nic nie wskazuje na to aby miało się to zmienić.