Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Nagroda jest przyznawana osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. W tym roku nagrodę przyznano po raz osiemnasty. Jej laureatami zostali: Lucyna Durał, Mariola Rybczak, Ewa Mańkowska, Ignacy Błażejowski, Daniel Wiernasz oraz Chór Mieszany Echo.

Do tej pory laureaci odbierali nagrody w trakcie Dni Krosna Miasta Szkła, jednak w obecnym roku ze względu na panującą pandemię, nagrody wręczano podczas okolicznościowych spotkań.

Lucyna Durał od 45 lat związana jest z kulturą w Krośnie pracując w Zakładowym Domu Kultury Fabryki Amortyzatorów "Polmo", Spółdzielczym Domu Kultury KSM, Prywatnej Szkole Muzycznej "Pro Musica". Od 2008 r. jest instruktorem wokalnym Studia Piosenki "Swing" w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Pani Lucyna prowadzi zajęcia wokalne, stawiając sobie za cel rozwój talentu i osobowości oraz przygotowanie do występów estradowych swoich podopiecznych. Wielu młodych wokalistów Studia Piosenki Swing zdobyło laury w konkursach i festiwalach różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczyli w programach telewizyjnych min. The Voice of Poland, Mam Talent, Szansa na Sukces.

Ignacy Błażejowski, Lucyna Durał i Daniel Wiernasz
Stoją od lewej: Ignacy Błażejowski, Lucyna Durał i Daniel Wiernasz

Ignacy Błażejowski jest uczniem II klasy Liceum Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Od 10 lat uczestniczy w zajęciach Studia Piosenki Swing prowadzonego przez Lucynę Durał. Od niedawna uczestniczy także w zajęciach z Almirą Szachowicz. Śpiewa, komponuje i pisze własne teksty. W 2020 r. brał udział 9. Edycji The Voice of Poland, gdzie wyśpiewał w drużynie Edyty Górniak udział w ścisłym finale.

Daniel Wiernasz obecnie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Jest wieloletnim wokalistą Studia Piosenki Swing prowadzonego przez Lucynę Durał. Ponadto jest wokalistą zespołu Kineskop. Pisze własne teksty. Przy tworzeniu muzyki inspiruje się twórczością Zespołu Myslovitz. W 2020 r. brał udział w programie "Szansa na Sukces" wykonując piosenkę zespołu Ira. Z piosenką "Nie daj mi odejść" wywalczył o udział w Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu.

Nagrodę odbiera Mariola Rybczak
Nagrodę odbiera Mariola Rybczak

Mariola Rybczak od 17 lat pełni funkcje dyrygenta Mieszanego Chóru Echo w Krośnie. Absolwentka Liceum Muzycznego w Krośnie oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Przez cały okres swojej pracy doskonali swój warsztat pracy poprzez uczestnictwo w seminariach i sympozjach dla dyrygentów. Chór pod jej kierownictwem zdobył wiele znaczących nagród w kraju i za granicą. Jako rodowita krośnianka zapewnia zespołowi dobór ambitnego i różnorodnego repertuaru, znajdując wielokrotnie uznanie w ocenach jury.

Andrzej Bartosik odbiera nagrodę
Nagrodę odebrał prezes chóru "Echo" Andrzej Bartosik

Chór Mieszany Echo związany jest z Krosnem od 75 lat. Obecnie działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od początku swojego istnienia dała ponad 1350 koncertów. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym Krosna i regionu. W swoim repertuarze ma około 450 utworów. Oprócz opracowań muzyki a capella, reprezentuje różne style muzyczne. Chór wzbogaca swój repertuar o pieśni sakralne, kolędy i pastorałki, aranżacje muzyki klasycznej, ludowej i rozrywkowej. Wykonuje również pieśni patriotyczne i utwory Gospel. Jest organizatorem cyklicznych imprez min.: Euroregionalnego Koncertu Kolęd "Soli Deo Gloria", Wieczorów Poezji i Pieśni "Ave Maria", Wieczorów Pieśni i Melodii patriotycznych "Tu jest moja Ojczyzna" i "Żeby Polska była Polską". Prowadzi wymianę artystyczną z wieloma zespołami z Polski oraz ze Słowacji, Austrii, Belgii, Węgier i Ukrainy. Za działalność artystyczna chór został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Ewa Mańkowska - historyk sztuki, muzeolog. Od 1989 r. pełniła funkcję dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie a od sierpnia br. przebywa na emeryturze. Współuczestniczyła przy organizacji placówki oraz urządzeniu stałej ekspozycji Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej, która została udostępniona zwiedzającym w 1990 roku. Ewa Mańkowska znana jest z wielu inicjatyw kulturalnych, między innymi wystawienniczych i wydawniczych. Jej pomysłem było zorganizowanie Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", które na stałe weszło do europejskiego kalendarza imprez z dziedziny tkactwa artystycznego. Jej zasługą było również zainicjowanie i redakcja cyklu wydawniczego "Biblioteka Krośnieńska". Opracowała wiele wydawnictw muzealnych, m.in. katalogi wystaw i materiały konferencyjne. Aktywnie włączała się w prace koncepcyjne związane z kreowaniem marki Krosna i jego produktu turystycznego - Centrum Dziedzictwa Szkła czy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

~Human

22-12-2021 08:47 0 6

Młodzi Krośnianie godnie reprezentują Naszą Małą Ojczyznę.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.