Na skwerku u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Lwowskiej pojawiła się nowa rzeźba. Jej autorem jest Witold Śliwiński.
Rzeźba "Labirynt historii", która stanęła w rejonie dawnego „ronda” na Placu Monte Cassino powstała jeszcze w ubiegłym roku jako jedna z dwóch wykonanych przez Witolda Śliwińskiego, artystę, absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych, właściciela firmy Decor ze Zręcina. Tym razem rzeźba nie ma szklanych elementów. Pierwsza jesienią ubiegłego roku stanęła przy CDS, przy wejściu na schody ruchome od ul. Podwale. Druga, ze względu na porę roku, a później czas obostrzeń związanych z pandemią instalowana jest dopiero teraz. Jej koszt wyniósł 25 tys. zł.

Rzeźba Labirynt historii w Krośnie

Cały skwerek zmienia swoje oblicze. Obecnie trwają prace przy modernizacji fontanny, która wymagała już gruntownego remontu.

- Odczyszczany jest kamień i uzupełniane ubytki oraz wymieniane płytki w niecce waz z wymianą automatyki fontanny. Wykonano również nowe stopnie prowadzące na poziom fontanny oraz przełożono część chodnika. Na zakończenie planowane jest oświetlenie rzeźby oraz zagospodarowanie zieleni - tłumaczy Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna.

Rzeźba Labirynt historii w Krośnie

Miasto posiada projekt wyłoniony w konkursie na większą koncepcję zagospodarowania tego terenu, jednak w chwili obecnej, ze względu na oszczędności w budżecie miasta, nie będzie realizowana docelowa koncepcja modernizacji tego miejsca.

- Trwają prace nad pozyskaniem środków na ten cel. Wszystkie prowadzone teraz prace realizowane są w bardzo ekonomicznym zakresie. Wszelkie nasadzenia będą miały charakter uzupełniający, porządkujący i estetyzujący - dodaje Joanna Sowa.