Dobiega końca budowa nowego reaktora biologicznego i nowego osadnika wtórnego na oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały w Krośnie. Czy zmniejszy się uciążliwość zapachowa oczyszczalni?
Prace w ramach modernizacji oczyszczalni przy ul. Drzymały w Krośnie, mimo pandemii, posuwają się do przodu. W ramach inwestycji realizowanej w krośnieńskiej oczyszczalni, do której przyjmowane są ścieki z Krosna i 8 okolicznych gmin (dobowo ok. 16 000 m sześc.), unowocześniony będzie cały ciąg ściekowy. Prace prowadzone są na czynnym obiekcie i obejmują zarówno mechaniczną, jak i biologiczną część zakładu. Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak budowa nowego reaktora biologicznego, wyposażonego m.in. w system napowietrzania ścieków i nowoczesną aparaturę kontrolno-pomiarową, oraz przebudowa i modernizacja istniejących reaktorów, a także budowa nowego osadnika wtórnego, czyli żelbetowego zbiornika, służącego do oddzielenia osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. Powstanie też całkiem nowy zbiornik retencyjny wód odciekowych. Całkowitej zmianie ulegnie również system sterowania i wizualizacji procesu technologicznego oczyszczania ścieków.

- W całym procesie modernizacji bardzo duży nacisk położyliśmy na ograniczenie uciążliwości zapachowej oczyszczalni. Na zadania związane z hermetyzacją obiektów, ujmowaniem oraz oczyszczaniem powietrza, przeznaczymy kwotę około 2 milionów złotych. Te działania znacząco zmniejszą uciążliwość oczyszczalni - podkreśla Janusz Fic, prezes MPGK - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Oczyszczalnia w Krośnie MPGK

Obecnie w poszczególnych częściach zakładu wymieniane są wyeksploatowane urządzenia, trwają różne naprawy oraz zabezpieczenie istniejącej infrastruktury. Modernizowane są m.in. zbiorniki, w których prowadzone są procesy mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków. Dodatkowo, na terenie oczyszczalni, powstają dwie stacje dozowania środków chemicznych, które docelowo mają wspomagać proces biologicznego oczyszczania.

- Wszystko to ma służyć temu, by uzyskać wymaganą jakość i stabilne parametry ścieków odprowadzanych do środowiska. Dzięki wdrażanym rozwiązaniom działalność oczyszczalni będzie przyjazna środowisku i proekologiczna – dodaje Łukasz Karamus, kierownik krośnieńskiej oczyszczalni ścieków.

Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec br. roku. W najbliższym czasie odbędzie się rozruch nowego reaktora biologicznego i poszczególnych elementów całej inwestycji. Wartość całości to ponad 27 mln zł (netto), z czego około 20,5 mln zł (netto) to planowane dofinansowanie z Unii Europejskiej.


~Istny bałagan

05-06-2020 15:33 1 22

Wymierne !!!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.