16 września w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 90 urodzin płk poż. w st. spocz. Tadeusza Kubita, długoletniego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Krośnie.
W spotkaniu, które rozpoczęło się o godz. 10.00, wzięli udział zaproszeni goście, w tym m.in. nadbryg. Bogdan Kuliga Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, dh Tadeusz Sieniawski Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, Jan Juszczak Starosta Powiatu Krośnieńskiego, emerytowani Komendanci Wojewódzcy PSP, emerytowani Komendanci Rejonowi, Miejscy i Powiatowi PSP, Tadeusz Kruk były wojewoda krośnieński, Jan Idec były wicewojewoda krośnieński, a także przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie, przedstawiciele Zarządu Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP przy KM PSP w Krośnie oraz pracownicy i funkcjonariusze KM PSP Krosno.

Jako pierwszy gratulacje i życzenia złożył szanownemu jubilatowi nadbryg. Bogdan Kuliga Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, który swoją służbę zaczynał właśnie pod kierownictwem płk. Tadeusza Kubita. Z rąk uczestników spotkania i zaproszonych gości, płk Tadeusz Kubit odebrał podziękowania za jego ogromny wkład i zaangażowanie w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu i województwa krośnieńskiego. Składane życzenia wielu dalszych lat w zdrowiu, zostały zakończone odśpiewaniem tradycyjnego 100 lat, które w trakcie śpiewu zostało zmienione na 150 lat.

Tadeusz Kubit

W imieniu wszystkich zgromadzonych, st. bryg. Krzysztof Korzec Komendant Miejski PSP w Krośnie, w asyście swojego Zastępcy st. bryg. Mariusza Bieńczaka, a także dh Jana Kilara Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie i Jana Olszewskiego Prezesa Zarządu Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP przy KM PSP w Krośnie, wręczył dostojnemu jubilatowi obraz św. Floriana malowany na drewnie. Wzruszony jubilat podziękował zebranym za pamięć i docenienie jego dorobku życia zawodowego i społecznego, któremu poświęcił się z oddaniem. Był szefem, wzorem i nauczycielem dla wielu strażaków zawodowych i ochotniczych. Motywował, zachęcał, przekazywał i rozbudzał w społecznościach lokalnych zapał działalności przeciwpożarowej, które za jego namową budziły się do życia i rozwijały. Za swoją działalność został odznaczony wieloma odznakami, medalami i orderami, z których najwyższym odznaczeniem jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Na zakończenie spotkania zebrani goście wspólnie z jubilatem, odśpiewali jego ulubioną pieśń "Zaszumiały góry, zaszumiały lasy".

Pułkownik Tadeusz Kubit swoją służbę w pożarnictwie zaczął w wieku 14 lat, wstępując w 1938 r. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchodole, w której do dzisiaj jest członkiem i Honorowym Prezesem Zarządu. Służbę w Zawodowej Straży Pożarnej w Krośnie rozpoczął w 1944 r. gdzie pełnił kolejno funkcje strażaka, dowódcy sekcji, kierowcy. W 1947 r. po ukończeniu kursu starszych podoficerów w Nysie, otrzymał stopień ogniomistrza pożarnictwa. Po ukończeniu Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, w 1952 r. objął stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Krośnie. Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, z chwilą utworzenia województwa krośnieńskiego, w 1975 r. objął stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Krośnie. Swoją zawodową służbę zakończył na tym stanowisku w stopniu pułkownika pożarnictwa, pod koniec 1989r. kończąc 65 lat życia.

Za czasów służby, głównym jego zadaniem było poprawienie bazy lokalowej w podległych Komendach Powiatowych Straży Pożarnych i pozyskiwanie sprzętu pożarniczego. Jego pasją były również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które dzięki jego zaangażowaniu w wielu miejscowościach były zakładane czy odtwarzane. Powstawało wiele nowych remiz OSP, wielofunkcyjnych Domów Strażaka i zbiorników przeciwpożarowych.

Po przejściu na zaopatrzenie emerytalne aktywnie udzielał się w społecznych pracach w strukturach ochotniczych straży pożarnych, w tym Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie, którego jest obecnie Prezesem Honorowym. Szacunek jaki uzyskał wśród braci strażackiej, spowodował, że jest bardzo chętnie zapraszany na zebrania do jednostek OSP, na uroczystości i zawody strażackie w PSP i OSP.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.