W miejscu, gdzie jeszcze niedawno stały baraki, Stowarzyszenie Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich otworzyło pierwszy budynek Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej, nazywany pałacem w Łękach Dukielskich.
Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich powstało w 1893 roku. Jest najstarszą organizacją w tej miejscowości. Kółko zakładało w Łękach szkołę, czytelnię, sklepy, organizowało kursy i szkolenia, zaopatrywało rolników w środki produkcji czy sprzęty rolnicze do uprawy.

Kontynuacja tradycji

- Po prawie 130 latach Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich kontynuuje prace na rzecz społeczności lokalnej i wyrasta na prężną organizację w regionie, która działa na wielu polach, stając się liderem postępowej myśli społecznej i obywatelskiej. Obecnie działa jako stowarzyszenie - opowiada Katarzyna Reczkowska-Buryła z zarządu Stowarzyszenia "Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich".

Katarzyna Reczkowska-Buryła
Katarzyna Reczkowska-Buryła poprowadziła uroczystość w Łękach Dukielskich

3,2 miliona w I etapie

Prezesem stowarzyszenia "Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich" jest Małgorzata Tomkiewicz, która jest także sołtysem miejscowości.

Jednym z głównych zadań realizowanych przez kółko jest budowa Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej na terenie byłego SKR-u oraz zagospodarowanie tego terenu.

Obecnie zakończył się I etap tej inwestycji, czyli otwarcie pierwszego budynku. Dzięki kilkunastu zrealizowanym projektom, rok 2021 stowarzyszenie zamknie w lipcu kwotą ponad 3,2 mln zł pozyskanych środków na to zadanie.

Uroczystość oddania pierwszego budynku odbyła się 21 maja.

Małgorzata Tomkiewicz
Małgorzata Tomkiewicz, prezes stowarzyszenia i sołtys Łęk Dukielskich

Inwestycja w przyszłość

- Zaczynaliśmy zimą 2015 r. W roku następnym mieliśmy już projekty budowlane, pozwolenia i złożyliśmy pierwszy projekt o dofinansowanie. Prace budowlane ruszyły w 2017 roku - wspomniała Dorota Chilik, autor i koordynator projektu.

- Mam nadzieję, że jest to dobry początek dla Łęk Dukielskich w sferze kultury i nie tylko. Rozpoczynamy działalność, która uatrakcyjni naszą miejscowość, a przede wszystkim zaspokoi zapotrzebowanie mieszkańców. To inwestycja w przyszłość, wznoszona na fundamentach tradycji i marzeń naszych przodków o lepszych Łękach Dukielskich dla swoich wnuków - powiedziała prezes Małgorzata Tomkiewicz.

Uroczystość odbyła się na świeżym powietrzu
Uroczystość odbyła się na świeżym powietrzu

Tutaj swoją siedzibę będzie miało Koło Gospodyń Wiejskich z salą spotkań z zapleczem kuchenno-gospodarczym i sanitarnym, Kółko Rolnicze oraz biblioteka.

- Chcemy, aby działo się tutaj bardzo dużo, by nasza młodzież miała się gdzie spotykać. Chcemy, aby było to również miejsce dla seniorów, organizowania kursów czy spotkań z ciekawymi ludźmi - dodała Joanna Reczkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich.

Władze samorządowe gminy Dukla
W uroczystości wzięły udział władze samorządowe

Ma służyć mieszkańcom

Dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich będzie efektywniej działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Stowarzyszenie pozyskało aż 700 tysięcy zł. To najwyższa kwota dofinansowania, którą można było otrzymać w ramach Konkursu PROO-1a Edycja 2020. Wkład własny nie był wymagany.

Uczestniczący w otwarciu Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności podkreślił, że tego rodzaju wspieranie organizacji pozarządowych stało się możliwe dzięki nowym programom wsparcia. Funkcjonuje on od 2018 roku i powstał z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego.

- Organizacje pozarządowe, które realizują swoje działania statutowe powinny być dostrzegane przez władzę, gdyż zajmują się sprawami niezwykle istotnymi z perspektywy lokalnej. Mam nadzieję, że to miejsce w Łękach Dukielskich będzie służyło mieszkańcom i budowaniu wspólnoty lokalnej - powiedział Wojciech Kaczmarczyk.

Dorota Chilik
Dorota Chilik, autor i koordynator projektu

Kółko odrodzone na nowo

Dorota Chilik podkreśliła, że Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich dzięki temu projektowi odrodzi się na nowo.

- Bo siedziba to instytucja, to biuro i wreszcie profesjonalna organizacja, która może działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Bo mieć swój dom, to mieć wszystko poukładane i wtedy można bezpiecznie i z pełną odpowiedzialnością podchodzić do strategicznego planowania swojej działalności - zaznaczyła Dorota Chilik.

ks. Marek Danak
Budynek poświęcił ks. Marek Danak

W uroczystości wzięli też udział między innymi Jarosław Wartak z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek, władze gminy Dukla z burmistrzem Andrzejem Bytnarem i przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Folcikiem. Budynek poświęcił proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Łękach Dukielskich ks. Marek Danak.

Finał za 2 lata

Wielofunkcyjne Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich ma być oddane w całości za dwa lata.

- Obecnie drugi budynek jest w stanie surowym zamkniętym. W przyszłym roku będziemy chcieli wykonać instalacje, tynki, posadzki, by prace zakończyć w 2023 roku - dodała Dorota Chilik.

Centrum Kultury w Łękach Dukielskich
"Pałac" w Łękach Dukielskich

Całkowity koszt budowy obiektu wynosi ok. 4,6 mln zł. Projekt jest wspierany finansowo przez: Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Program "Infrastruktura kultury" przy wsparciu wkładu własnego przez Gminę Dukla; Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; Lokalną Grupę Działania "Kraina Nafty".

Zobacz obszerną fotorelację z uroczystości:


~pytanie..

23-05-2021 11:32 7 29

A ile będzie to kosztowało utrzymanie .Mają rozmach sk. A potem będzie płacz i lament że podatki wysokie
Odpowiedz

~Nick

23-05-2021 04:46 2 51

Łęki mają poważniejsze inwestycje niż sama Dukla, może urząd gminy by przenieść do Łęk ? a w Dukli urządzić skansen dla filmowców
Odpowiedz

~oki

22-05-2021 19:15 4 49

jak to co będzie ,nic ,jak się realizuje w Łękach to nie ma czasu .......
Odpowiedz

~Jan

22-05-2021 07:54 9 31

Ja już się boję lodówkę otworzyć, a nóż czasem pani wójt tam będzie :) Ja również chciałbym wiedzieć co w końcu z tak rozgłośnioną budową hospicjum we Wrocance ?
Odpowiedz

~Targowisczanin

22-05-2021 07:48 4 44

Pani Doroto, na dłuższą metę nie da się łapać tylu srok za ogon...
Odpowiedz

~Kaska

21-05-2021 23:03 2 49

Sołectwo? A gdzie jakiś udział gminy Dukla? Mimo braku dróg i kanalizacji taki budynek powstaje... Dlaczego burmistrz Dukli się nie wypowiada tylko innej gminy, coś tu śmierdzi
Odpowiedz

~Gość

21-05-2021 20:43 2 60

Popieram przedmówców!!! Może jednak warto zająć się między innymi oświata w gminie, w której pełni się funkcję wójta.
Odpowiedz

~SMUTNY

21-05-2021 20:32 8 39

Obiecywanie dobrze wychodzi... Realizowanie zamierzeń znacznie gorzej... Taka jest moja opinia... Ja na tą wójt nie zagłosuję, tak miało być dobrze, a wyszło inaczej.
Odpowiedz

~Marcin Kołodziej

21-05-2021 18:38 8 53

Grunt, że był ksiondz. A teraz po co jest ten miś? Otóż to. Nikt nie wie.
Odpowiedz

~Mieszkaniec gminy MP

21-05-2021 17:40 9 47

Mam pewną sugestię dla wójt zgminy Miejsce Piastowe - wiele nam obiecala, ale efektów końcowych brak. Może zamiast zajmować się innymi gminami, warto skupić się na hospicjum w Niżnej Łące , stadionie w Glowience, stolowkach, podziałach klas, grup przedszkolnych i wieży widokowej na Winnej Górze.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.