Ponad rok temu, 25 maja 2025 roku przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie otwarto Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w dziedzinie geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe.
Partnerem branżowym BCU przy "Naftówce" w Krośnie jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a partnerami dodatkowymi Orlen S.A. i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Bazę dydaktyczną BCU stanowi sala wiertniczo-eksploatacyjna z symulatorem wiertnicy VR; sala konferencyjno-wykładowa; laboratorium geologiczne z tomografem elektrooporowym ERT, mikroskopem polaryzacyjnym oraz sprzętem do pomiarów własności fizykochemicznych płynów wiertniczych; hala warsztatowa wyposażona w sprzęt najnowszych technologii, w tym symulatory spawania w rozszerzonej rzeczywistości, różnego rodzaju spawarki, frezarka CNC i tokarka, maszyna wytrzymałościowa 600 kN.
Dzisiaj (25 czerwca) odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w dziedzinie geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe".
Osiągnięcia, rezultaty oraz plany rozwojowe BCU nr 1 w Krośnie zaprezentowała Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie.
Joanna Kubit, dyrektor krośnieńskiej "Naftówki" podkreśla, że celem głównym tego projektu jest wsparcie rozwoju i promocja nowoczesnego kształcenia zawodowego z branży geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe poprzez zapewnienie przestrzeni dla skutecznej współpracy Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie z sektorem biznesu, uczelniami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi i pracodawcami jako przyszłymi prowadzącymi Branżowe Centrum Umiejętności.
- Nasze BCU to projekt, który uzupełnia pomost pomiędzy szkołą, a partnerami branżowymi. Adresowany jest nie tylko do uczniów i nauczycieli "Naftówki", ale również do osób dorosłych, które już pracują w branży naftowo-gazowniczej oraz wszystkich, którzy chcą zmienić, czy uzupełnić swoje kwalifikacje - informuje dyrektor Joanna Kubit.
W ciągu roku udało się przeszkolić w ramach projektu 200 osób, w tym 60 osób w wieku od 14 do 24 lat, 120 osób dorosłych (25-64 lat) oraz 20 nauczycieli kształcenia zawodowego.
Całkowita wartość projektu to ponad 13,2 mln zł, z czego wartość dofinansowania z Krajowego Planu odbudowy to 11 mln zł.
Mimo, iż projekt się zakończył, to jak podkreśla dyrektor Joanna Kubit, w dalszym ciągu planowany jest konsekwentny rozwój działalności edukacyjnej, działalność szkoleniową i innowacyjną w odpowiedzi na aktualne i przyszłe potrzeby rynku pracy.
- Planujemy też rozszerzenie oferty specjalistycznych szkoleń, kursów i warsztatów skierowanych do uczniów, studentów i nauczycieli, a także rozwój kompetencji związanych z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w geologii, górnictwie otworowym, eksploatacji złóż oraz projektowaniu, budowie i eksploatacji sieci gazowych. Zamierzamy również rozwijać współpracę międzynarodową - zaznacza Joanna Kubit.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerów branżowych, przedsiębiorstw, instytucji, uczelni oraz urzędów współpracujących przy realizacji tej inwestycji, w tym między innymi podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik wraz z wicekuratorem Piotrem Zychem i kierownik Delegatury w Krośnie Iwona Jurczyk; radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bronisław Baran; władze miasta Krosna z przewodniczącym rady Zbigniewem Kubitem, prezydentem Krosna Piotrem Przytockim i zastępcą prezydenta MirandąTrojanowską.





Komentarze
Dodaj komentarz