W jednym z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego odbywa się w ostatni weekend sierpnia (28-29 sierpnia) największa w południowo-wschodniej Polsce impreza wystawienniczo-hodowlana.
Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej to święto hodowców bydła simentalskiego i koni huculskich. Doroczne spotkania gromadzą coraz więcej hodowców, wystawców z branż okołorolniczych.

- Pożegnanie odbywa się w miejscu, które natura, jak gdyby specjalnie stworzyła, abyśmy mogli tutaj pokazywać swoje najpiękniejsze zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Impreza przyciąga do Rudawki Rymanowskiej tysiące osób, które na co dzień niekoniecznie zajmują się rolnictwem. Tworząc to przedsięwzięcie chodziło nam, aby było to wspólne święto hodowców i tych, którzy z owoców tej hodowli korzystają - powiedział dr Władysław Brejta, prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej, motor napędowy i główny organizator Pożegnania Wakacji w Rudawce Rymanowskiej.

W trakcie imprezy prezentowane jest co roku bydło simentalskie, konie huculskie oraz różnego gatunki ras rodzimych.

- Zwierzęta, od których zaczęło się to przedsięwzięcie, czyli bydło simentalskie i konie huculskie, łączy górskie pochodzenie. Rasy te tworzyły się i kształtowały w Alpach i Karpatach - zaznaczył dr Władysław Brejta.

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

Pierwsze "Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej" odbyło się przed 20 lat a jego organizatorami byli: Zakład Doświadczalny IZ PIB w Odrzechowej i Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie. Od pierwszej edycji w 2001 r. impreza odbywała się corocznie, z wyjątkiem 2020 r., kiedy realizację uniemożliwiła pandemia COVID-19. W 2004 r. do grona organizatorów dołączył Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego, a w 2009 r. Instytut Zootechniki PIB, który organizował Wystawę Ras Rodzimych.

- Podobnie, jak hucuły i simentale nie należą one do najszybszych, najpiękniejszych, najbardziej wydajnych, ale są to zwierzęta, u których w trakcie doskonalenia, człowiek najmniej "zepsuł" ich cechy funkcjonalne - podkreślił Władysław Brejta.

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

Od pierwszej edycji nieprzerwanie przedsięwzięciu patronuje Marszałek Województwa Podkarpackiego, a od trzeciej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Podkarpacki. W organizację włącza się rokrocznie wiele instytucji, samorządów i firm.

- Cieszy ogromna rzesza ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie, często w sposób bezinteresowny. Wszystkim za te dotychczasowe 20 lat współpracy serdecznie dziękuję - dodał prezes Władysław Brejta.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z soboty i prezentujemy program na niedzielę.

~spasilak@interia.pl

28-08-2021 22:00 4 21

super bywam tam co roku
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.