Pilotażowy program realizowany przez Urząd Miasta Krosna, krośnieńskie koło pszczelarzy oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. W tym tygodniu zobaczyliśmy efekty.
Ponad rok temu Krosno dołączyło do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego przez firmę MB Recycling i Fundację Odzyskaj Środowisko. W mieście pojawiły się charakterystyczne czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

- Wówczas to nasza fundacja z partnerami zdecydowała, że powstaną w Krośnie nietypowe ule, które zostały wykonane z elementów pochodzących z recyclingu - powiedziała Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pierwsze miodobranie w Krośnie

Trzy rodziny pszczele tradycyjnej rasy krainka zamieszkały w pasiecie miejskiej powstałej w zakolu Wisłoka na łące za basenami przy ul. Bursaki.

- Uważam, że pomysł na zorganizowanie tutaj pasieki był bardzo dobry. Takie tereny nadrzeczne są rajem dla pszczół, szczególnie w okresie wiosennym, gdzie jest dużo kwiatów - podkreślił Marek Barzyk, prezes krośnieńskiego koła pszczelarzy.

Pierwsze miodobranie w Krośnie

Dodał też, że pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki mamy już za sobą, a pszczoły zebrały miód wielokwiatowy z przewagą nektaru nawłoci. Oczywiście miodu nie było zbyt wiele, ale nie jest to najważniejsze, a czynnik edukacyjny.

- Chcemy propagować ideę bezpiecznego, dobrego pszczelarstwa i bezpośredniej symbiozy ludzi z pszczołami. Od najmłodszych lat należy edukować, iż należy dbać o swoje zdrowie, odpowiednio się odżywiać - dodał Marek Barzyk.

Dlatego też w pierwszym miodobraniu uczestniczyły przedszkolaki z grupy „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Krośnie.

Miodobranie w Krośnie z miejskiej pasieki

Monika Fiejdasz z Referatu Ochrony Środowiska UM Krosna przypomniała, że na tym terenie znajdują się nie tylko ule.

- W tym roku zostawiliśmy tutaj naturalną łąkę kwietną i dzięki temu pszczoły miały skąd brać pyłek, by móc produkować miód. Warto też przypomnieć, że wiosną tego roku w pobliżu pasieki posadzony został sad miejski z drzewami owocowymi, które dają pszczołom nektar i pyłek - zaznaczyła Monika Fiejdasz.

Ankieta

Lubisz miód?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~Gucio

19-09-2021 07:52 8 14

Bzdury opwiadasz !!!
Odpowiedz

~Marek

18-09-2021 15:40 4 20

Ma czy nie ma co to za roznica, wazne ze pszczółki lataja zapylają a młodzi sie edukuja a miodu jesc nie musisz
Odpowiedz

~Tadeus

18-09-2021 10:13 4 17

to że miód ma jakieś niebywale zdrowotne właściwości to mit. w większości to są cukry. Czy miody z pasieki miejskiej są badane na obecność chociażby metali ciężkich?
Odpowiedz

~Paweł

18-09-2021 09:08 3 20

17 września miodobranie?Do 15 .09. pszczoły muszą być dokarmianie na zimę.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.