Krośnieński Holding Komunalny przystępuje do realizacji największej inwestycji w historii spółki. Budowa bloku energetycznego ma kosztować ponad 135 mln zł. Zobacz wizualizację.
Blok energetyczny opalany paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych powstanie na terenie Elektrociepłowni Krosno (dawniej Elektrociepłownia Łężańska). Umowa między Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym a konsorcjum firm Instal Warszawa (lider) i Dalkia Wastenergy (partner) została podpisana 21 września w Hotelu Krosno Nafta.

111 milionów dofinansowania

Budowa bloku energetycznego na pozostałości z sortowania odpadów komunalnych realizowana jest w ramach projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego - II etap". Krośnieński Holding Komunalny otrzymał na to zadanie w czerwcu br. ponad 111 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z czego 50 mln zł to dotacja, a 61,7 mln zł preferencyjna pożyczka z możliwością częściowego umorzenia do 5 mln zł.

Sala Hotelu Nafta Krosno
Umowa podpisana została we wtorek 21 września w Hotelu Nafta Krosno

I etap

W I etapie zmodernizowana i rozbudowana została część mechaniczna instalacji przetwarzania odpadów w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, powstała całkowicie nowa część biologiczna tej instalacji, a także wybudowany został nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zakupiono też specjalistyczne maszyny i urządzenia usprawniające pracę krośnieńskiej instalacji i obsługę okolicznych gmin w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Wartość zrealizowanych inwestycji to bisko 106 mln zł, z czego około 58 mln zł to dotacja z funduszy europejskich.

Rozwiązanie problemów

Budowa bliku energetycznego w Krośnie jest rozwiązaniem problemów z zagospodarowaniem pozostałości z sortowania odpadów komunalnych dla miasta Krosna oraz dla 27 gmin, które w ramach porozumienia dostarczają odpady do krośnieńskiej instalacji przetwarzania odpadów. Budowa bloku pozwoli zminimalizować, a docelowo nawet odejść od użycia węgla w ciepłownictwie komunalnym na terenie Krosna. Według szacunków, po uruchomieniu bloku w 2024 r. ponad połowa ciepła w miejskim systemie ciepłowniczym będzie pochodzić z termicznego przekształcenia pozostałości po sortowaniu odpadów komunalnych, a pozostała część z biomasy. Warto też podkreślić, że blok będzie produkował również energię elektryczną, która będzie wykorzystywana na potrzeby Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego oraz jednostek miejskich.

Podpisywania umowy
Moment podpisania umowy

Zwieńczenie wielu inwestycji

- Blisko sześć lat temu na konferencji prasowej organizowanej przez Krośnieński Holding Komunalny informowaliśmy mieszkańców o szeregu ważnych inwestycjach dających nową jakość przetwarzania odpadów, działaniach zapobiegających negatywnemu oddziaływaniu instalacji komunalnych na środowisko, w tym instalacji antyodorowych. W tamtym czasie rodził się też pomysł budowy bloku energetycznego. Jego budowa jest zwieńczeniem wielu inwestycji, jakie w zakresie zagospodarowania i przetwarzania odpadów komunalnych realizuje miasto Krosno za pośrednictwem Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Jest to finalizacja systemu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystanie potencjału odpadów i uniknięcie ich składowania poprzez wykorzystanie jako paliwa w bloku energetycznym, jest działaniem perspektywicznym. Energia cieplna wytworzona w bezpieczny sposób trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej i będzie wykorzystywana do ogrzania wielu krośnieńskich bloków, instytucji, placówek - podkreślił prezydent Krosna Piotr Przytocki.

- Cieszę się, że po wielu latach pracy nad kwestią termicznego wykorzystania pozostałości po sortowaniu odpadów podpisaliśmy dzisiaj umowę z wykonawcą tego największego w historii naszej spółki zadania inwestycyjnego - dodał Janusz Fic, prezes Zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Janusz Fic
Janusz Fic, prezes Zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego

Energia z odpadów

Zadaniem wykonawcy inwestycji, czyli konsorcjum firm Instal Warszawa i Dalkia Wastenergy (Paprec Energies) będzie między innymi zaprojektowanie bloku energetycznego i uzyskanie niezbędnych decyzji oraz pozwoleń, wykonanie wszystkich prac budowlanych, dostawczych i montażowych, jak również uruchomienie całej instalacji, uzyskanie decyzji na jej eksploatację, a także nadzór nad jej rozruchem i początkową pracą.

- Realizacja instalacji mającej na celu odzysk energii pochodzącej z odpadów w celu zapewnienia ciepła mieszkańcom przy minimalizacji zużycia wody i produkcji ścieków, a także zastosowanie przemysłowych rozwiązań ukierunkowanych na wysoką niezawodność systemu to zadanie idealne dla naszej firmy - powiedział Andrzej Grygo, prezes Instal Warszawa.

- Instalacja pozwoli na wykorzystanie lokalnych zasobów do produkcji energii bez węgla. To doskonały przykład inwestycji wpisującej się w zasady gospodarki w obiegu zamkniętym - dodał Stephane Leterrier z CEO PAPREC Energies.

Schemat bloku energetycznego
Blok energetyczny będzie nowoczesny i bezpieczny

Finał za 3 lata

Budowa bloku energetycznego w Krośnie ma potrwać trzy lata. Jej zakończenie planuje się w 2024 r. Instalacja ma spalać rocznie około 22 tys. ton odpadów oraz produkować w skojarzeniu energię cieplną (moc 6,4 MW) i energię elektryczną (1,6 MW). Będzie to obiekt nowoczesny, spełniający wszystkie normy środowiskowe i bezpieczny dla otoczenia.
Sercem całej instalacji będzie wysokoefektywny piec wahliwy. Został on tak zaprojektowany, aby efektywność energetyczna była jak największa. Jest to technologia, którą stosuje się szczególnie dla mniejszych inwestycji, od 10 do 60 tysięcy ton odpadów rocznie.

Wizualizacja bloku energetycznego
Wizualizacja bloku energetycznego

Inżynierem kontraktu jest Zamojska Dyrekcja Inwestycji z Zamościa, a głównym doradcą Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego przy opracowaniu programu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego" była spółka Savona Project z Tarnowa.

~dziadek

23-09-2021 16:53 9 27

A to dlaczego nagle będą oszczędzać na filtrach, które mają za zadanie wstrzymać emisję do atmosfery szkodliwych substancji? Dlaczego we wszystkim widzisz krętactwo i mataczenie? Widocznie sam w swoim domu spalasz śmieci: stare gumofilce i zużyte opony? Trzeba będzie to sprawdzić? Już zgłaszam, aby ustalić IQ twojego komputera i gdzie mieszkasz. Sprawdzimy czy nie hajcujesz gumiakami?
Odpowiedz

~robin z krosna

23-09-2021 10:09 9 22

Wszystko pięknie tylko nasi będą oszczędzać na filtrach (jeden pół bańki) i wymieniać jak już zatka...Polska to nie Austria kolego...inna mentalność...kasa a nie ludzie
Odpowiedz

~coooo

22-09-2021 13:40 6 25

Jak to jest że na przemówieniach np Premier ściąga maskę głownie gdy ma przemawiać, a krośniejscy urzędnicy nie muszą mieć cały czas? Podobnie widownia w pomieszczeniu zamkniętym.
Sądziłem że wszyscy są równi wobec prawa.
21 września 2021 r nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych chyba dalej obowiązuje. Oraz politycy i lekarze mówią 4 fala. A tu bez masek i co śmieszniejsze pewnie bez mandatów.
Odpowiedz

~dziadek

22-09-2021 12:00 10 37

Takie spalarnie śmieci, to przecież majątek. Zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Przykładowo w Austrii, takie spalarnie działają i jakoś nie widać, żeby tam nagle ludzie padali jak muchy od spalin wydobywających się z kominów, gdzie utylizują śmieci. Są nowoczesne urządzenia, które w bezpieczny sposób filtrują spaliny wydobywające się z kotłów. Jeszcze trochę i zaleją nas tony śmieci, które codziennie każdy zjadacz chleba wyrzuca do kontenera. I nie obchodzi go co z tym fantem trzeba zrobić?
Odpowiedz

~Oko

21-09-2021 21:58 7 35

Czy pożyczkę spłacą wszystkie gminy przywożące do Krosna śmieci, czy tylko mieszkańcy Krosna? Bo jeżeli tylko mieszkańcy Krosna, to wynika z tego artykułu że każdy z nas właśnie wziął kredyt w wysokości 1500 zł aby inni przywozili do nas śmieci. Biznes roku.
Odpowiedz

~Pytajnik

21-09-2021 21:41 9 28

Pozyjemy-zobaczymy. Oby nie było drożej jak jest teraz.
Odpowiedz

~Rewelacja

21-09-2021 20:28 12 27

......odzysk energii pochodzącej z odpadów w celu zapewnienia ciepła mieszkańcom przy minimalizacji zużycia wody i produkcji ścieków, a także zastosowanie przemysłowych rozwiązań ukierunkowanych na wysoką niezawodność systemu ". - no, poprostu REWELACJA ! Same zalety ! Nawet 5 melonów pożyczki mogą nam umorzyć ! Resztę będą spłacać wnuki. A skąd te smieci, skoro wszystko ma być wysegregowane?
Odpowiedz

~Anna

21-09-2021 19:23 11 25

A jak nie będzie tyle śmieci, bo krosno będzie drogie a okoliczne gminy znajdą tnaszego odbiorcę? O ile bedzie tańsza ciepła woda i ogrzewanie? O ile spadnie cena usług Mpgk że względu na produkcję energii? To jest spółka gminy Krosno czyli właścicielem są mieszkańcy Krosna może Zarzad przedstawi konkretne wyliczenia, kiedy odczujemy tak kosztowna inwestycje w budżetach domowych, żeby się nie okazało że będzie drozej
Odpowiedz

~djmichu

21-09-2021 18:36 6 22

eko to fotowoltaika, koparki kryptowalut z systemem zanurzeniowym i ogrzewanie wody itpd
spalanie nie jest eko, eko jest Recykling odpadów
Odpowiedz

~Op

21-09-2021 16:47 6 34

Wreszcie coś zaczyna ruszać w kierunku eko
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.