Chór Mieszany "Echo" działający przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie świętował 2 października jubileusz 75-lecia działalności.
Chór "Echo" od początku swojego istnienia związany jest z Krosnem. Początki jego działalności sięgają jesieni 1945 roku, kiedy to Władysław Sokołowicz, organista w kościele farnym w Krośnie podjął próbę zorganizowania chóru i został jego dyrygentem. 15 sierpnia 1946 roku, grupa inicjatywna zarejestrowała Chór w Zjednoczeniu Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w Rzeszowie. Pierwszym mecenasem chóru, który nazwę "Echo" przyjął w roku 1950, był Wydział Finansowy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie, od 1950 Spółdzielnia Spożywców "Robotnik" w Krośnie, a od 1963 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Krośnie. W roku 2008 opiekę finansową i logistyczną nad działalnością chóru przejęło Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

- W ciągu 75 lat przez chór przewinęło się około 430 osób, a to co obecnie prezentujemy to dorobek trzech pokoleń. Śpiewali w nim ojcowie z synami, matki z córkami, a nawet małżeństwa. Jesteśmy jedną wielką rodziną muzyczną. "Echo" jest chórem amatorskim, ale tworzonym przez ludzi z pasją śpiewania i dzięki temu, mimo różnych zawirowań na przestrzeni ponad siedmiu dekad, wciąż istnieje i koncertuje - opowiada Mariola Rybczak, kierownik artystyczny i dyrygent chóru "Echo" od 2004 r.

Przed nią funkcję tą sprawowali: Władysław Sokołowicz (1945-1957), Tomasz Urbanek (1960-1991), Renata Zajdel (1991-2004).

Chór od początku swego istnienia dał ponad 1450 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-kulturalnym Krosna i regionu. W swym repertuarze ma około 450 partytur nut. Oprócz opracowań muzyki a cappella, zawierających utwory kompozytorów polskich oraz zagranicznych reprezentujących różne style muzyczne i epoki, chór wzbogaca repertuar o pieśni sakralne, kolędy i pastorałki, ciekawe aranżacje muzyki klasycznej, ludowej i rozrywkowej. Wykonuje również pieśni patriotyczne i utwory Gospel.

Jubileuszowy koncert chóru Echo
Jubileuszowy koncert odbył się 2 października

"Echo" posiada w swoim dorobku artystycznym wiele nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych konkursach oraz festiwalach chóralnych. Z ostatnich sukcesów chóru należy wymienić: Złote Pasmo na VIII Podkarpackim Przeglądzie Chórów w Radymnie i Złoty Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Sátoraljaújhely (Węgry) w 2014 r., Srebrny i Brązowy Dyplom na XIII Międzynarodowym Festiwalu "Gaude Cantem" - Bielsko-Biała w 2017 r., III miejsce na XXII Festiwalu "Cantate Deo" w Rzeszowie w 2018 r., Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria), I miejsce i Srebrny Dyplom na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, I miejsce na VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej (2021 r.).

- Zespół jest współorganizatorem cyklicznych imprez kulturalnych pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna: Euroregionalnego Koncertu Kolęd "Soli Deo Gloria", Wieczorów Poezji i Pieśni "Ave Maria", Wieczorów Pieśni i Melodii Patriotycznych "Tu jest moja Ojczyzna", Wieczorów Pieśni Patriotycznych "Żeby Polska była Polską".
"Echo" prowadzi szeroką wymianę artystyczną z wieloma chórami z Polski oraz ze Słowacji, Austrii, Węgier, Belgii i Ukrainy. Chór dwukrotnie koncertował w Europie Zachodniej, kilkakrotnie na Bałkanach oraz w krajach Euroregionu Podkarpackiego i na Litwie
- mówi Agnieszka Socha, wiceprezes Chóru "Echo".

Jubileuszowy koncert chóru Echo

Za działalność artystyczną Chór został uhonorowany: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Odznaką Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego, nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury, Medalem za zasługi dla Miasta Krosna przyznanym przez Prezydenta Miasta Krosna, Złotą Odznaką z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego pn. Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej.

- Motto założycieli i członków chóru "Złączyła nas pieśń" sprawia, że każdy występ dla tworzących zespół pasjonatów muzyki stanowi swoiste wyzwanie, a także jest źródłem osobistej satysfakcji i zaprezentowania piękna muzyki chóralnej - dodaje Andrzej Bartosik, prezes chóru od 2018 roku.

Andrzej Bartosik
Prezes chóru "Echo" Andrzej Bartosik

W skład zarządu wchodzą również: wiceprezes Agnieszka Socha, sekretarz Agata Kramarczyk, skarbnik Kazimiera Burger, gospodarze: Tadeusz Borkowski i Ewa Zygar, członkowie Zarządu: Agata Zych i Zdzisław Cisowski. Prezesem honorowym jest Kazimierz Jamroga. Wcześniej na czele zarządu stali między innymi: Andrzej Wilk, Adam Komusiński, Kazimierz Jamroga, Andrzej Wilk i Danuta Chochołek.

Koncert jubileuszowy Chóru "Echo" z okazji 75-lecia jego powstania odbył się 2 października w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Krosna Piotra Przytockiego. - Dziękujemy, że ubogacacie miejskie życie swoimi występami szczególnie święta rocznicowe i patriotyczne. Dziękujemy za zaangażowanie w życie miasta, za poświęcanie swojego czasu i wspaniałe sukcesy - powiedział prezydent Krosna.

W trakcie koncertu z rąk zastępcy prezydenta Bronisława Barana dyrygent chóru Mariola Rybczak odebrała nagrodę prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Z kolei prezes chóru Andrzej Bartosik odebrał nagrodę prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznanej dla chóru.

Mariola Rybczak
Nagrodę prezydenta Miasta Krosna odbiera dyrygent chóru "Echo" Mariola Rybczak

Wśród gości koncertu oprócz wyżej wymienionych byli m.in.: przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Krośnie Grzegorz Półchłopek, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie Jerzy Kielar, dyrektor RCKP w Krośnie Dorota Cząstka, prezes spółki "Glob Cars" Barbara Bartosik-Pękalska i wiceprezes Paweł Biernat, prezes Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie Andrzej Zygar i przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Odział w Rzeszowie Anna Marek-Kamińska.

Gościnnie w trakcie koncertu wystąpił Miejski Chór Gorce z Nowego Targu pod dyrekcją Doroty Żmudy. Chór zaśpiewał trzy utwory "Beskidzki Harnasiu", "Taka jesteś piękna ziemio ma" i melodię z Podhala - fragment wiązanki pieśni góralskich.
Koncert prowadził Stanisław Jagiełło.

Miejski Chór Gorce z Nowego Targu
Miejski Chór Gorce z Nowego Targu

Skład chóru w 2021 roku


DYRYGENT: Mariola Rybczak.
SOPRANY: Teresa Bednarska, Danuta Chochołek, Joanna Gancarz, Jolanta Jurczyk, Wiesława Kielar, Ewa Kłos, Anna Landa, Małgorzata Osińska, Maria Stawiarska, Urszula Szarek, Magdalena Trybus, Ewa Zygar, Agata Zych, Irena Żmuda.
ALTY: Kazimiera Burger, Kazimiera Dyląg, Marta Gottfried-Rajchel, Barbara Gajda, Magdalena Kasprzyk, Agata Kramarczyk, Krystyna Kranc, Józefa Marć, Krystyna Michalik, Krystyna Pelczar, Agnieszka Socha, Maria Stec, Teresa Szmyd, Krystyna Wierzganowska.
TENORY: Tadeusz Borkowski, Maciej Komusiński, Jan Niemczyk, Stanisław Pelczar, Jan Czesław Zaforemski.
BASY: Andrzej Bartosik, Zdzisław Cisowski, Henryk Samorek, Robert Sobolewski, Wojciech Wiatr.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jubileuszowego koncertu:

~Obserwator

03-10-2021 18:21 10 33

Wielkie Gratulacje..............
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.