Co ciekawego można zobaczyć w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie? 5 października opowiadali o tym leśnicy. W ośrodku gościli dzieci i młodzież z Krosna i Posady Górnej.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zorganizowała 5 października dzień otwarty Ośrodka Edukacji Ekologicznej promując hasło "Dla lasu, dla ludzi". Chętni w ciągu kilku godzin mogli zapoznać się z możliwościami edukacyjnymi w wiacie oraz na ścieżce.

Od wiosny do jesieni w wiacie edukacyjnej przewijają się grupy głównie dzieci i młodzieży, choć nie brakuje także osób dorosłych. Mogą tutaj między innymi rozpoznawać głosy ptaków, zwierząt, rozpoznawać zwierzęta, grzyby, rozwiązywać różnego rodzaju zagadki.

- Może wydaje się to dziwne, ale nie wszyscy wiedzą, że drzewo jest z... lasu. Wielu ludzi nie kojarzy powiazania drzewo i drewno, warto więc pokazywać to, co jest wykonywane z drewna. I my to przedstawiamy i omawiamy - powiedział dr Edward Marszałek z, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie znajduje się ponad 150 gatunków różnych krzewów i drzew. Są one opisane na specjalnych tabliczkach. W ostatnim czasie leśnicy bardzo aktywnie przyczyniają się do przywracania rodzimych krzewów do polskich lasów, w tym kłokoczki południowej. W tym roku od czerwca do września z zajęć w ośrodku skorzystało ponad 2000 osób, głównie uczniów szkół podstawowych, ale i przedszkolaków oraz osób dorosłych. Wszyscy mieli okazję uczyć się przyrody w jej naturalnym otoczeniu.

- Świat natury poznają wszystkimi zmysłami. Na podstawie dotyku mogą poznać kształt różnych gatunków roślin, a za pomocą zmysłu węchu poznają indywidualne dla każdego gatunku zapachy. Oglądają, słuchają tego, co dzieje się w lesie. Nauka w naturalnym środowisku to rzecz bezcenna. Na terenie naszej ścieżki dzieci mogą dotykać wszystkiego. To też bardzo ważna rzecz w nauce - powiedziała dr Małgorzata Misiorowska z RDLP w Krośnie na co dzień zajmująca się edukacją przyrodniczo-leśną.

Wycieczka po lesie przy RDLP w Krośnie rozpoczyna się wizytą w lesie jodłowym, gdzie można zapoznać się z niezwykłym mikroklimatem. Drugim przystankiem jest pień i martwe drewno.

- Rola martwego drewna jest ogromna. Na tym przykładzie możemy pokazać, jak wiele organizmów korzysta z niego - wyjaśniła Małgorzata Misiorowska.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie

Na trasie możemy też zobaczyć różnej wielkości dziuple, budki dla nietoperzy, norę lisa, paśnik dla jeleniowatych, las liściasty z krzewami, które wzbogacają bioróżnorodność lasów, ale i są bardzo pożyteczne, jak choćby czarny bez. Na ostatnim przystanku można zapoznać się z codzienną pracą leśnika.

- W edukacji, którą prowadzimy niezwykle ważne jest dla nas, żeby dzieci i młodzież byli w lesie, by poczuli las i pamiętali, że miejsce to jest dla nich, że tam mogą spędzać czas - dodała Małgorzata Misiorowska.

W dniu otwartym, z zajęć na temat warstw lasu, ekologii lasu, zrównoważonego rozwoju prowadzonych przez dr Małgorzatę Misiorowską i dr Katarzynę Miłek skorzystali między innymi przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Guziczek” z Krosna oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie oraz Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej.
W dniu otwartym posadzono także ponad 20 sadzonek jodeł na terenie ośrodka edukacji leśnej.

WIDEO
Zobacz również zdjęcia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.