19 października świętowano 645. rocznicę lokacji Rymanowa i 145. rocznicę powstania Uzdrowiska Rymanów-Zdrój.
Obchody rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie. Przewodniczył jej ks. biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a homilię wygłosił rodak rymanowski ks. prof. Józef Wołczański.

Uroczyste spotkanie jubileuszowe odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie. Wzięli w nim udział między innymi potomkowie założycieli Rymanowa-Zdroju: Władysław Potocki - prawnuk założycielki Anny z Działyńskich Potockiej oraz praprawnuk Jerzy Potocki.

Historia Rymanowa sięga roku 1376, kiedy książę Władysław Opolczyk wydał w Sanoku akt lokacji miasta Rymanów na prawie magdeburskim nadając mu nazwę Ladislavia. Miasto powstało na gruntach wsi Cisna i Ladzin a na zasadźcę książę wyznaczył Mikołaja syna Rejmana, któremu nadał dziedziczne wójtostwo. Miasto powstał na obronnym wzgórzu w pobliżu ważnych szlaków handlowych prowadzących na Ruś i Węgry.

- Obecnie Rymanów to dynamicznie rozwijające się miasteczko liczące 3700 mieszkańców, z licznymi podmiotami gospodarczymi generującymi miejsca pracy, centrum edukacyjnym, z którego usług korzysta ponad 800 uczniów. Historyczne miasteczko jest w końcowej fazie rewitalizacji. W ostatnim czasie wybudowany został nowy obiekt domu kultury, trwa też przebudowa stadionu Startu. Rozpoczęte zostały też prace projektowe związane z długo oczekiwaną obwodnicą dla Rymanowa, gdzie w ramach programu 100 obwodnic w kraju powstanie tzw. obwodnica Miejsca Piastowego o długości ponad 20 kilometrów. Będzie ona też pełnić drogi obwodowej dla Rymanowa, Beska i Zarszyna - powiedział burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec
Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec

Burmistrz dodał też, iż Rymanów to nie tylko historia upamiętniona w materii, ale także wielowiekowe bogactwo tradycji, kultury związane z zamieszkiwaniem w miasteczku kilku nacji.

- Wszystko to stanowi o naszej rymanowskiej tożsamości - dodał Wojciech Farbaniec.

Z kolei powstanie rymanowskiego kurortu związane jest z odkryciem źródeł wód mineralnych, co miało miejsce dokładnie 16 sierpnia 1876 r. To dzięki hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej i jej mężowi Stanisławowi, którzy odkryli źródła wód mineralnych mamy teraz uzdrowisko Rymanów-Zdrój.

- To dzięki rodzinie Potockich Rymanów-Zdrój w okresie międzywojennym porównywany był do najbardziej renomowanych uzdrowisk galicyjskich. Przyjeżdżała tutaj elita poetów, pisarzy, artystów, polityków. Obecnie staramy się, żeby Rymanów-Zdrój rozwijał się jak najlepiej. Wykorzystujemy możliwości, jakie dają nam środki unijne, inwestujemy w niezbędną infrastrukturę zdrojową, żeby być atrakcyjnym dla tych, którzy kochają Beskid Niski, ziemię rymanowską - stwierdził burmistrz Wojciech Farbaniec.

Dzisiaj Rymanów-Zdrój to dwa podmioty prowadzące działalność leczniczą. Łącznie w obiektach sanatoryjnych i szpitalnych jest około 1200 miejsc. Rymanów-Zdrój to również około 50 hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i gospodarstw agroturystycznych.

Uhonorowani medalami Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów
Uhonorowani medalami "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów"

Z okazji jubileuszu przyznane zostały medale "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rymanów". Medal ustanowiony został w 2010 r. i do tej pory uhonorowano nim 25 osób bądź instytucji.

W tym roku medalem zostali uhonorowani: europoseł Bogdan Rzońca, poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Jan Golba - burmistrz Muszyny, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych oraz Rymanowska Orkiestra Dęta. Medale wręczyli burmistrz Wojciech Farbaniec i przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie Andrzej Pitrus.

Podczas spotkania, dwa wykłady historyczne "Rymanów - dzieje miasta i zdroju" wygłosili Zygmunt Pelczar - nauczyciel, historyk i Stanisław Penar - historyk, nauczyciel w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie.

Obchody uświetnił występ Rymanowskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Mieszka Szybki.