Zakończyło się śledztwo przeciwko ponad 50-letniemu duchownemu. O co Prokuratura Rejonowa w Krośnie oskarżyła byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Chorkówka i szkolnego katechetę?
Skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Krośnie zakończyło się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie przeciwko ponad 50-letniemu księdzu.

Po trwającym ponad dwa lata śledztwie, byłemu proboszczowi jednej z parafii w gminie Chorkówka postawione zostały trzy zarzuty.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że składał dwóm małoletnim poniżej 15 lat propozycje wykonania tzw. innych czynności seksualnych i ich utrwalania za pomocą zdjęć i filmów, zmierzając do ich realizacji. W przypadku obydwu chłopców czynów tych miał się dopuścić za pośrednictwem aplikacji portalu społecznościowego po kilka razy wobec jednego i drugiego chłopca w krótkich odstępach czasu w okresie od 1 września 2018 r. i nie później niż do 30 czerwca 2019 r. - poinformowała Prokurator Rejonowy w Krośnie Iwona Czerwonka-Rogoś.

Duchowny ma postawiony również trzeci zarzut. Prokuratura ustaliła, że w listopadzie lub grudniu 2017 r., w toku prowadzonej rozmowy za pośrednictwem aplikacji, usiłował doprowadzić nastolatka do wykonania innej czynności seksualnej i przesłania do siebie nagrania. Nie osiągnął jednak swojego celu z uwagi na sprzeciw chłopca.

4 października 2019 roku dyrektor szkoły podstawowej w miejscowości, w której ponad 50-letni ksiądz był proboszczem i uczył religii, złożył ustne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w trakcie rozmowy jednej z nauczycielek z dwoma uczniami wyszło na jaw, że mogło dojść do niewłaściwych zachowań katechety wobec uczniów. Podczas kolejnych rozmów sporządzona została notatka, do której załączono treści wiadomości przesyłanych z konta należącego do duchownego. Miały w nich być wiadomości zawierające konkretne oczekiwania czy propozycje dotyczące czynności seksualnych oraz ich rejestracji i przekazywania. Były one wysyłane w godzinach nocnych. Także podczas religii ksiądz miał wykonywać nieprzyzwoite rysunki.

Gdy uczniowie zablokowali konto, z którego były wysyłane propozycje, katecheta miał się stać wobec nich złośliwy i arogancki. W związku z uzyskanymi informacjami, dyrektor szkoły podjął decyzję o zawieszeniu księdza w pełnieniu obowiązków katechety.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono kolejną osobę, która mogła być pokrzywdzona przez księdza. Inny nastolatek potwierdził, że podczas przygotowań do bierzmowania otrzymywał wiadomości o "zboczonych" treściach, zachęcające do wykonania innej czynności seksualnej i przesłanie nagrania.

Biegła psycholog w opinii sądowo psychologicznej uznała, że informacje przekazane przez pokrzywdzonych nastolatków są wiarygodne i brak jest podstaw do stwierdzenia, że przejawiają oni tendencje do fantazjowania, konfabulowania oraz zniekształcania zdarzeń.

Opinię w sprawie wydawał także biegły z zakresu informatyki. Do analizy przekazano mu zabezpieczone telefony komórkowe.

- W trakcie przeszukania i zabezpieczenia nośników danych od księdza nie udało się znaleźć laptopa i wcześniej używanego telefonu komórkowego. Duchowny oświadczył, że na początku października 2019 r. w kancelarii adwokackiej w Krośnie laptop został uszkodzony i sprzedał go później w Krakowie, a użytkowany telefon także uległ uszkodzeniu w tym samym dniu co laptop - powiedziała prokurator Iwona Czerwonka-Rogoś.

Ponad 50-letni były proboszcz jednej z parafii w gminie Chorkówka nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

[AKTUALIZACJA]


Jak poinformował prokurator Grzegorz Kazimierski z Prokuratury Rejonowej w Krośnie, ksiądz od chwili rozpoczęcia śledztwa został zawieszony w obowiązkach. Odsunięto go od odprawiania mszy, nauczania. Ma też zakaz kontaktów z dziećmi i młodzieżą. Zakazy te obowiązują cały czas.

- Oskarżony wyjaśnił, że pozostaje bez zatrudnienia i nie osiąga dochodów - powiedział prokurator Grzegorz Kazimierski.

~dziadek

10-01-2022 12:38 9 28

Wystarczy że trafi się wśród księży taka czarna owca. I nagle hejterzy wszystkich duchownych wrzucą do jednego wora. Wszyscy będą zbokami?
Odpowiedz

~GGd

10-01-2022 08:04 12 26

Dziecko ty chyba o warszawie mowisz albo znasz to z autopsji.
Odpowiedz

~poważnie?

08-01-2022 19:59 12 40

Policja to potrafi mandaty za brak maseczki po 20 zł wystawiać (bo większego by nikt nie przyjął i w sądzie wygrał) ale laptopa z telefonem zabezpieczyć to już nie potrafi...
Odpowiedz

~XY

08-01-2022 10:34 11 18

Z artykułu wprost wynika, ze rzeczy te zostały wcześniej uszkodzone zanim Policja została zawiadomiona o przestępstwie ,bo wczesniej ks został zawieszony w szkole i pewnie wiedzial co może być dalej
Odpowiedz

~teraz na jaką parafię

06-01-2022 15:00 12 25

Mnie dziwi fakt, że prokuratura i policja nie zabezpieczyła dowodów (laptopa,telefonu), które stanowiły konkretny dowód popełnianych przestępstw i zezwolili na to by ksiądz je później zniszczył(sprzedał w Krakowie) to stawia policję w złym świetle i daje dużo do myślenia.
Odpowiedz

~O123

06-01-2022 14:10 11 13

Albo chodzi z Kobylan Bo w Kobylanach też taki był co lubią się bawić i wołał o pieniądze
Odpowiedz

~mały ptak

06-01-2022 09:30 9 19

W Korczynie
Odpowiedz

~Kurła

06-01-2022 08:52 12 10

To niemożliwe...to niepodobna być...
Odpowiedz

~Hdyh

06-01-2022 01:42 9 34

Przecież w Szczepańcowej nie bylo takiego występku tylko w Kopytowej
Odpowiedz

~Kitek

05-01-2022 22:11 10 27

Największą deprawacja dzieci wychodzi z domu rodzinnego. Matka, ojciec uganiają za kasą, a dzieci od maleńkiego z babką, w żłobku, przedszkolu, w szkole. Spotykają się przy wspólnym stole, zabawie, rozmowach kilka razy do roku
Mają wszystko, co materialne, ale coraz mniej w nich człowieczeństwa.
Odpowiedz

~2amszowy

05-01-2022 20:53 11 41

To pewnie teraz będzie groziła mu najwyższa przewidziana kara za ten występek..... przeniesienie do innej parafii.
Odpowiedz

~apis

05-01-2022 17:55 13 44

a gdzie to wielebny był przez 2 lata? Czyżby na przechowaniu w jakiejś enklawie przemyskiej kurii? Scenariusz cały czas taki sam, schować, przenieść zboka aż sprawa ucichnie. Co na to Jędraszewski, Gądecki, Polak i inni purpuraci polskiego kk? Jak zwykle to samo: "to jest atak na kościół i wiarę"
Odpowiedz

~Knur

05-01-2022 17:30 14 30

Chore!
Odpowiedz

~wierny

05-01-2022 16:44 9 43

Kiedy zaczniemy w końcu chronić nasze dzieci? Jakim gatunkiem jesteśmy, skoro nie potrafimy ochronić własnych dzieci? Takie pytania niech zaczną zadawać sobie katolicy, bo trzeba być ślepym albo ignorantem żeby nie zauważać że w Kościele Katolickim w Polsce dzieje się bardzo źle. Wszyscy rodzice na Podkarpaciu i nie tylko - nie zostawiajcie dzieci samych z księżmi, nie wysyłajcie ich na wycieczki z nimi, nie puszczajcie ich na ministranturę - lepiej zapobiegać, niż potem leczyć.
Odpowiedz

~Oj...

05-01-2022 15:17 10 30

Matko.. znowu... o którego chodzi - znów tego ze Szczepańcowej?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.