Decyzja Prokuratury Rejonowej w Krośnie wobec mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną i teściową.
Zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną i teściową postawiła Prokuratura Rejonowa w Krośnie 47-letniemu mieszkańcowi gminy Korczyna.

- Z ustaleń wynika, że dochodziło do tego od maja 2019 roku do stycznia 2022 roku w jednej z miejscowości w gminie Korczyna. Mężczyzna pod wpływem alkoholu między innymi wszczynał awantury, używał słów wulgarnych, obelżywych, stosował też przemoc fizyczną i groził nożem - poinformowała Prokurator Rejonowy w Krośnie Iwona Czerwonka-Rogoś.

Wobec 47-letniego mieszkańca gminy Korczyna zastosowano dozór policyjny, nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych - żony i teściowej oraz zakaz kontaktu z nimi.

Od 30 listopada 2020 roku obowiązują nowe przepisy w obszarze "Przemoc w rodzinie". Na ich podstawie policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Przestępstwo z art. 207 par. 1 KK ("znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny") zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a 157 par. 2 KK ("naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni") karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.