Akcja pomocy dla uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy. w Krośnie i gminach powiatu krośnieńskiego prowadzone są zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Tekst będzie na bieżąco aktualizowany.
W nocy z 26 na 27 lutego do Krosna ma przybyć pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy - kilkadziesiąt kobiet z dziećmi. Schronienie mają znaleźć w Bursie Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego 49 (dawny Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego).

Ewakuację dla członków Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru (Obwód Zaporoże, południowo-wschodnia część Ukrainy) przygotowuje Fundacja Slow Beskid, która od 2016 r. wspiera działania tego polonijnego środowiska. Teraz, w czasie trwania działań wojennych organizuje miejsce, gdzie ewakuowane osoby będą mogły bezpiecznie przeczekać czas wojenny.

Fundacja prosimy o pomoc w zebraniu środków na przyjęcie przyjaciół, którzy pięknie pielęgnują polskie tradycje, kulturę i historię.
Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji: Fundacja Slow Beskid, Kombornia 1, 38-420 Korczyna, numer konta bankowego: 27 1090 2590 0000 0001 4445 7052 lub https://www.siepomaga.pl/polonia-z-ukrainy.

Kilka godzin temu Fundacja Slow Beskid poinformowała, że grupa po krótkim pobycie w Domu Polskim w Samborze udała się w kierunku granicy RP.

W sobotę, w Bursie Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego 49 w godzinach 10.00-17.00 prowadzona jest zbiórka najbardziej potrzebnych rzeczy. W niedzielę (27 lutego) zbiórka prowadzona będzie w godz. 9.00-16.00.

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie poinformował, że Szkolne Koło Wolontariatu, Szkolne Koło PCK, Samorząd Uczniowski, Samorząd Słuchaczy raz cała społeczność szkolna przyłącza się do akcji PCK i organizuje zbiórkę żywności długoterminowej, kosmetyków i środków chemicznych, środków opatrunkowych oraz koców i śpiworów (tyko nowe).
Przyniesione rzeczy można składać w pokoju pedagoga na parterze szkoły przy ul. Piotra Skargi od poniedziałku, 28 lutego.

Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj prosi mieszkańców gminy o przygotowanie i przekazanie czystej i zdatnej do użytku odzieży, która zostanie przekazana stosownym służbom. Zbiórka odbędzie się w poniedziałek, 28 lutego w godz. 8.00-18.00 w następujących punktach:
- OSP Iwonicz-Zdrój
- OSP Iwonicz
- OSP Lubatowa
- hala sportowa Szkoły Podstawowej w Lubatówce.

Grupa Rekonstrukcyjna AK OP-11 Zręcin oraz Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski ogłaszają zbiórkę darów dla potrzebujących z Ukrainy: żywność długoterminową; odzież, koce i śpiwory; materiały opatrunkowe; środki higieniczne; artykuły dla dzieci (zabawki, kaszki,mleka w proszku, żywność w słoiczkach, pampersy, itp.). Organizatorzy proszą, by rzeczy były nowe lub w bardzo dobrym stanie. Zbiórka odbędzie się w niedzielę 27 lutego w godz. 15.00-18.00 w starej szkole w Zręcinie (ul. Szkolna 2).

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie poinformował o rozpoczęciu zbiórki #napomocUkrainie. Najbardziej potrzebne są materiały opatrunkowe, środki higieniczne i kosmetyki, żywność długoterminowa oraz nowa odzież, koce i śpiwory.
Zbiórka prowadzona jest w OR PCK w Krośnie, ul. Rynek 2, I piętro od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 13 43 241 97 i 13 43 236 18.

Do akcji pomocy włącza się klub sportowy Iskra Wróblik z gminy Rymanów. Zbierana jest odzież, kosmetyki i chemia, żywność długoterminowa, środki opatrunkowe. Zbiórka prowadzona jest do 27 lutego do godz. 13.00 w szatni klubu Iskra Wróblik.

Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec zwrócił się z apelem o przyjęcie do domów rodzin uchodźców z Ukrainy. Osoby wyrażające wolę przyjęcia pod swój dach ukraińskich rodzin proszone są o kontakt pod nr tel.: 535614438 lub 796614436 w godz. 8.00-19.00. Na podstawie zgłoszeń stworzona zostanie baza adresów, gdzie w razie konieczności będzie można ulokować uchodźców. Pierwsze rodziny uchodźców już znalazły zakwaterowanie na terenie gminy Rymanów, ale potrzeby są dużo większe. Jest również prośba o pomoc materialną i rzeczową dla uchodźców oraz wsparcie dla sąsiadów, którzy przyjęli lub przyjmą ukraińskie rodziny. Zbiórka żywności z długą datą ważności, odzieży, koców i środków czystości odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie przy ul. Grunwaldzkiej.

Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej uruchomiła zbiórkę środków finansowych dla obywateli Ukrainy. Pieniądze można wpłacać na nr konta fundacji: 58 1050 1458 1000 0022 8442 0169 z dopiskiem "Dla Ukrainy". Nr KRS: 0000221146.

- Nasi ukraińscy bracia tworzą m.in. sztab Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie - poinformowała Fundacja.

W akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy włączyła się Gmina Miejsce Piastowe. Obecnie na terenie Gminy przygotowywane są miejsca do przyjęcia uchodźców (20 osób) - OSP Miejsce Piastowe.

- Jednocześnie zwracam się z apelem do mieszkańców naszej gminy, aby nie pozostać obojętnym na krzywdę i dramat rodzin uciekających przed wojną i włączyć się w udzielenie pomocy. Wszyscy, którzy mogą przyjąć pod swój dach rodziny pochodzące z Ukrainy, proszone są o zgłoszenie tego faktu do Urzędu Gminy Miejsce Piastowe lub poprzez e-maila: gmina@miejscepiastowe.pl. Pozwoli to na stworzenie bazy osób, które chętne są do udzielenia pomocy w tej formie - poinformowała Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe.

Organizowana jest również zbiórka podstawowych artykułów, które pomogą uchodźcom w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy i które mogą zabrać ze sobą w dalszą podróż do ośrodków dla uchodźców bądź innych punktów schronienia. Artykuły można przekazywać od 26 lutego do 4 marca w w godz. 16.00-19.00 w każdej jednostce OSP na terenie gminy Miejsce Piastowe.
Potrzebne są: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.
Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne.

Harcerze Hufca ZHP Krosno włączyli się również w akcję pomocy uchodźcom.

- Nasi harcerze - wolontariusze pracują w punktach przyjęć uchodźców w Ustrzykach Dolnych oraz przy granicy w Krościenku. W biurze hufca prowadzone są zbiórki darów - obecnie zbierana jest pościel na potrzeby ośrodków, do których trafia ludność ukraińska, ale planowane są kolejne zbiórki darów - poinformował hm. Piotr Lubaś, Komendant Hufca ZHP Krosno.

Biuro Hufca znajduje się w Krośnie przy ulicy Kolejowej 12 i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00.

Gmina Wojaszówka we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem zwraca się z prośbą o pomoc do wszystkich osób dobrej woli o wsparcie dla naszych sąsiadów z Ukrainy w tej tragicznej sytuacji. Zbiórka niezbędnych rzeczy dla potrzebujących prowadzona będzie od 28 lutego do odwołania, w godzinach od 7.00 do 17.00 we wszystkich szkołach na terenie gminy Wojaszówka: Bratkówka, Łęki Strzyżowskie, Odrzykoń, Ustrobna, Przybówka, Wojaszówka oraz w Urzędzie Gminy Wojaszówka.

- Dodatkowo gmina Wojaszówka ma w odwodzie na wypadek potrzeby przyjęcia pod swój dach lokale dla potrzebujących schronienia matek z dziećmi w kilku miejscowościach. Zwracamy się, także z prośbą, apelem do naszych mieszkańców, którzy mają możliwość przyjęcia pod swój dach potencjalne potrzebujące pomocy rodziny z Ukrainy. Prosimy o zgłoszenie swojej woli pomocy na adres urzad@wojaszowka.pl, lub na wojt@wojaszowka.pl i rzeszow@pck.org.pl, bądź pod nr. tel 13 43 850 16 lub 501 046 122 - powiedział Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

OTOZ Animals Krosno organizuje zbiórkę karmy i innych środków dla zwierząt z Ukrainy. Rzeczy dla zwierząt można dostarczyć do kociarni w Krośnie przy ul. Kopernika 47 w godz. 17.00-18.30. Jeśli nikogo nie będzie w kociarni dary można pozostawić na schodach.
Potrzeba głównie: karmy dla psów i kotów (preferowane puszki bądź saszetki, karma sucha w mniejszych opakowaniach, żeby łatwiej było ją rozdysponować), karma i zioła dla gryzoni (najlepiej bez kolorowych chrupek w składzie), żwirku, podkładów higienicznych.

- Jeśli ktoś nie ma możliwości przywiezienia karmy, a bardzo chciałby pomóc, możliwe jest zamówienie puszek na nasz adres. W takim celu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: krosno@otoz.pl, tel. 730 083 793 - poinformowało OTOZ Animals Krosno.

[AKTUALIZACJA]
Jakub Popielarz, dyrektor Akademii Piłkarskiej Vivio poinformował, że razem ze swoimi najbliższymi trenerami chce zorganizować dla dzieci, które przybyły z Ukrainy w nasze okolice zajęcia ruchowe, w tym piłkarskie - w formie wolontariatu.

- Podstawową potrzebą dzieci jest ruch dlatego otwieramy się na wszystkie dzieci, które przebywają w okolicach Krosna, Rymanowa, Jasła, Dukli, Sanoka, Brzozowa.
Zorganizujemy dla wszystkich dzieci i młodzieży zajęcia w różnych miejscach- w Krośnie i sąsiednich powiatach. Osoby które chcą włączyć się do pomocy - zapraszam. Im będzie nas więcej tym większa pomoc przekażemy i więcej dzieci uszczęśliwimy. Choćbyśmy mogli w niewielkim stopniu pomoc w ten sposób nawet garstce dzieci, które spotkała ta wielka tragedia - z całą pewnością musimy i chcemy to zrobić. Proszę o kontakt poprzez wiadomości na fb, a także telefonicznie pod numerem 668 103 266
- powiedział Jakub Popielarz.

W niedzielę do godz. 16.00 w Bursie Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego 49 (dawne ZSKU) przyjmowana jest pomoc dla kilkudziesięciu osób, które przybyły w nocy do Krosna z Energodaru.
Potrzebne są przede wszystkim kapcie, pantofle, trampki rozmiary 36-40, środki do prania i płukania tkanin, szczotki, grzebienie do włosów, lodówka. Ubrań jest już bardzo dużo.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun prosi o wstrzymanie się z dowożeniem jakiejkolwiek pomocy do Przemyśla.

- Na chwilę obecną posiadamy absolutnie wszystko w dużych ilościach! Zorganizowaliście tak wielką pomoc, że wszystkie nasze magazyny są pełne. Nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną przyjmować kolejnych transportów. Pomoc, którą chcecie przywieźć do nas, będzie za chwilę potrzebna w zupełnie innych miejscach, innych miastach. Prosimy nie przyjeżdżać do Przemyśla z zamiarem zabrania osób uciekających z Ukrainy w inne miejsca. Są zorganizowane transporty do wszystkich miast i nie będzie możliwości podjechania i czekania na chętnych w mieście czy okolicznych parkingach - zaapelował prezydent Wojciech Bakun.

Z apelem, by wstrzymać się na chwile obecną z transportami pomocy, zwrócił się w niedzielne południe także burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

- Za kilka dni też może się przydać. Będziemy Was informować na bieżąco o potrzebach - powiedział burmistrz Bartosz Romowicz.


Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne poinformował w niedzielne przedpołudnie, że dziewięć osób z Ukrainy przyjęto wczesnym rankiem i rozlokowano po trzech rodzinach z Krościenka Wyżnego.

- Pytałem o potrzeby, ale jak na razie niczego im nie brakuje i raczej nie zabraknie, gdyż są pod opieką bardzo życzliwych ludzi.
Otrzymuję setki telefonów, smsów i wiadomości na mesengera z ofertami pomocy, za które serdecznie dziękuję, chyląc czoła Waszym dobrym sercom. Od kilkudziesięciu godzin czekamy na kolejne osoby, jednakże są jeszcze na stronie granicy Ukraińskiej, a czas oczekiwania na przejście na Polska stronę bardzo się wydłuża. Niemniej jednak jesteśmy gotowi. Mam oferty zakwaterowania od kilkudziesięciu polskich rodzin oraz dwie remizy OSP, więc miejsca nie braknie.
Jeżeli będziemy czegoś potrzebować, niezwłocznie o tym poinformuję. Na pewno na granicy są potrzebne jednorazowe pościele, więc gdyby ktoś takowe zebrał lub posiadał, można zawieźć je na dowolne przejście graniczne lub do punktów recepcyjnych
- poinformował wójt Mateusz Liput.

OSP Milcza organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy w domu ludowym w Milczy w niedzielę (27 lutego) od godz. 16.00 do 19.00, a od najbliższego poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00. Wykaz potrzebnych rzeczy: woda; pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, opakowania na mydło, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia (jednorazowe), pianki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne dla kobiet; ręczniki kąpielowe, prześcieradła; śpiwory; skarpetki (nowe); bielizna męska i damska (nowa); opatrunki, bandaże; konserwy; batony proteinowe; żywność sucha (kasza, makarony, ryż); herbata, kawa, cukier.

OSP Chorkówka organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. W najbliższy wtorek (1 marca) w godz. 17.00-20.00 i w sobotę (5 marca) w godz. 9.00-12.00 do remizy OSP Chorkówka będzie można przynieść materiały opatrunkowe, środki higieniczne i kosmetyki, żywność długoterminową, odzież (głównie dla dzieci), koce, śpiwory, a dla dzieci: kaszki, mleka w proszku, pampersy, chusteczki, płyny do kąpieli, oliwki, kremy, żywność w słoiczkach.

OSP Sieniawa organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy w sali domu ludowego przy remizie w poniedziałek i wtorek (28 lutego i 1 marca) w godz. 15.00-19.00, w salce przy kościele parafialnym 28 lutego - 4 marca w godz. 17.00-18.00 oraz w sklepie Groszek w godzinach otwarcia sklepu.
Wykaz potrzebnych rzeczy: woda; pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, opakowania na mydło, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia (jednorazowe), pianki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne dla kobiet; ręczniki kąpielowe, prześcieradła; śpiwory; skarpetki (nowe); bielizna męska i damska (nowa); opatrunki, bandaże; konserwy; batony proteinowe; żywność sucha (kasza, makarony, ryż); herbata, kawa, cukier.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.