Na Cmentarzu Wojennym z II wojny światowej w Dukli pochowane zostały szczątki żołnierza z I Korpusu Armii Czechosłowackiej, który poległ w czasie II wojny światowej.
Szczątki żołnierza zostały odkryte w Zyndranowej wiosną ubiegłego roku. 23 kwietnia 2022 roku przy udziale archeologa i antropologa ekshumowano je i przewieziono do Dukli na Cmentarz Wojenny. Trumienka wraz ze szczątkami została pochowana w mogile nr 61. Uczestnicy pochówku odmówili "wieczne odpoczywanie.." i zapalili znicz.

- Wiosną ubiegłego roku podczas poszukiwań śladów szańców konfederatów barskich w Zyndranowej natrafiliśmy na szczątki ludzkie. Wykrywacz metalu dawał sygnał, że mamy coś metalowego. Po odkopaniu okazało się, że jest to klamra od pasa wojskowego, natrafiliśmy również na kości ludzkie - powiedział Artur Hejnar, wiceprezes Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja.

Szczątki żołnierza
Szczątki żołnierza

Zawiadomiona została policja i uruchomiono procedury obowiązujące przy tego typu odkryciu.

- W wyniku pozytywnych decyzji dzisiaj ekshumowane zostały szczątki żołnierza z I Korpusu Armii Czechosłowackiej, walczącej na tym terenie jesienią 1944 roku w czasie Operacji Karpacko-Dukielskiej - dodał Artur Hejnar.

Uroczystość na cmentarzu
Uroczystość na Cmentarzu Wojennym w Dukli

Podczas odkrywania szczątków ludzkich wydobyta została czaszka, kości długie kończyn dolnych i kończyn górnych.

- Przy szczątkach żołnierza znaleziona została klamra od pasa wojskowego, rzeczy osobiste: grzebyk, resztki ołówka schowanego w łuskę po naboju, guziki wojskowe, jakie mieli żołnierze z I Korpusu Czechosłowackiego, a nawet mały fragment munduru - stwierdził archeolog Mirosław Mazurek.

Antropolog uczestnicząca w wydobyciu szczątków w Zyndranowej oceniła wiek żołnierza na 35-40 lat. Grób żołnierzowi prawdopodobnie zrobiła natura, pokrywając zwłoki ziemią i roślinnością przez prawie 80 lat.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.