Dr hab. Dariusz Iwaneczko dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, Witold Kocaj, burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój, ks. Ryszard Królicki, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Lubatowej zapraszają na uroczystości pogrzebowe kpr. Jana Borka ps. "Jastrząb".
Uroczystości odbędą się 15 maja 2022 r. Rozpoczną się o godz. 10:30 Mszą świętą żałobną w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Lubatowej. Po mszy nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na cmentarz komunalny w miejsce wiecznego spoczynku.

Jan Borek ps. "Jastrząb" (1924-1946), partyzant Armii Polskiej w Kraju, urodził się 16 grudnia 1924 r. w Lubatowej. Podczas okupacji niemieckiej przypuszczalnie współpracował z lokalnymi strukturami konspiracyjnymi. W 1944 r. rozpoczął służbę w 18. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty "ludowego" Wojska Polskiego. Początkowo stacjonował w Rzeszowie, następnie Przemyślu, po czym wraz z jednostką znalazł się na froncie. Uczestniczył w walkach z Niemcami, m.in. w zdobywaniu Kołobrzegu. W tym czasie jego ojciec Cyprian, który w 1939 r. walczył w szeregach batalionu ON "Krosno" i znalazł się w niewoli sowieckiej, został żołnierzem II Korpusu Polskiego i brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu działań wojennych Jan Borek wraz ze swoją jednostką znalazł się w rejonie Krakowa. Zdezerterował 18 sierpnia 1946 r. i dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Polskiej w Kraju krypt. "Churagan" (zapisywanego w ten sposób dla odróżnienia od innego oddziału noszącego tę samą nazwę), dowodzonego przez sierż. Jana Ziomkowskiego "Śmiałego" i działającego w górskich okolicach Beskidu Małego. W konspiracji działał pod pseudonimem "Jastrząb" i został awansowany - zapewne ze względu na doświadczenie wojenne - do stopnia kaprala. Uczestniczył w akcjach wymierzonych w żołnierzy WP, funkcjonariuszy MO, członków PPR i współpracowników komunistów. Partyzanci prowadzili także kolportaż ulotek i odezw o treści antykomunistycznej.

Zginął 24 października 1946 r. w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ciężko ranny został przeniesiony do leżących w pobliżu obozowiska zabudowań przysiółka Sadyba (część miejscowości Targanice) na zboczach góry Leskowiec, gdzie wkrótce zmarł. Pochowany przez towarzyszy broni z honorami w leśnej mogile pod szczytem Leskowca. Szczątki Jana Borka odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2019 r. w pobliżu przysiółka Sadyba, pod szczytem Leskowca, w Beskidzie Małym. 

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.