CDS w Krośnie podsumowało w sobotę (14 maja) dziesięć lat swojej działalności. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań. Na zwiedzających, w tym najmłodszych, czekały atrakcje.
2 czerwca 2012 roku na rynku w Krośnie odbyła się uroczystość, podczas której odczytano oficjalny akt lokacji miasta: "My Piotr Przytocki, z Bożej łaski, tudzież obywateli wyboru Prezydent Miasta Krosna, oznajmiamy komu o tym wiedzieć należy, wszystkim obecnym i przyszłym, którzy czytają lubo czytać będą ową zapiskę, że po zasięgnięciu opinii Rady Miasta Krosna, pragnąć nasze miasto większymi obdarzyć pożytkami, jako Miasto Szkła je lokujemy i przemieniamy jako całe w szklane miasto tematyczne. Pobudza nas do tego troska o miasto jako i nadzieja, iż liczni wędrowcy i podróżnicy nawiedzają nasze miasto, posiadłości mieszkańców Krosna w kwitnące ogrody zamieniając".

Lokowaniu Miasta Szkła towarzyszyło oddanie Centrum Dziedzictwa Szkła. Rok później (2013 rok) zostało uznane za najlepszy produkt turystyczny w Polsce.

- Nie byłoby CDS, gdyby nie twórca tego projektu, osoba, dzięki której powstała koncepcja, później projekt, wreszcie montaż finansowy i odpowiedni zespół ludzi. Osoba, która sprawiła, że dzisiaj możemy świętować dziesięciolecie naszej instytucji. Mam tutaj na myśli prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, ojca Centrum Dziedzictwa Szkła - powiedział prezes CDS Paweł Szczygieł podczas obchodów jubileuszowych 14 maja br.

Piotr Przytocki z prezesem Pawłem Szczygłem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Kubitem
"Ojciec" CDS prezydent Piotr Przytocki (w środku) z prezesem Pawłem Szczygłem i przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Kubitem

Prezes Paweł Szczygieł wręczył prezydentowi Piotrowi Przytockiemu pamiątkową paterę.

- Naszym zamiarem nie było budowanie pomnika, ale zbudowanie produktu turystycznego. Wyrażam wszystkim zaangażowanym osobom podziękowanie za wkład pracy, za przygotowanie odpowiedniego projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dziękuję też Radzie Miasta Krosna z przewodniczącym oraz członkom Klubu Samorządowego, gdyby nie oni, to projektu nie byłoby - stwierdził prezydent Krosna, który wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Kubitem wręczyli na ręce prezesa okolicznościowy grawerton i list gratulacyjny.

Prezes Paweł Szczygieł podkreślił, że CDS jest miejscem nowoczesnych aranżacji i technik prezentacji w porównaniu z artystami, którzy na żywo pokazują swoją pracę.

Cały projekt został sfinansowany w ramach Programu Innowacyjnego Nowoczesna Gospodarka 2007-2013, a jego wartość wyniosła ponad 23,6 mln zł (brutto). Wysokość kosztów kwalifikowanych to ponad 18,9 mln zł, a wartość wsparcia 9,2 mln zł.

- Dzisiaj CDS to między innymi nowoczesny budynek wyposażony w wiele multimedialnych rozwiązań i systemów, to również wspaniałe wnętrza urządzone gustownie i nowocześnie, a także stanowiska pracy, na których wykonywane są różnego rodzaju czynności ze szkłem. Ciekawostką jest malowidło Ryszarda Paprockiego, w chwili otwarcia CDS, jedno z trzech takich w Polsce, a także ruchome schody, służące nie tylko zwiedzającym turystom oraz szklana ciuchcia - mówił prezes Paweł Szczygieł.

Bronisław Komorowski w CDS
W 2013 roku CDS odwiedził prezydent Bronisław Komorowski

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to nowoczesne, interaktywne muzeum, które w bardzo atrakcyjnej formie prezentuje zwiedzającym szklane dziedzictwo Krosna, regionu i Polski. Z danych CDS wynika, że w 2013 r. centrum odwiedziło 36 841 osób, a w 2015 było ich już prawie 40 tysięcy. Do tej pory rekordowym był rok 2019, kiedy to CDS odwiedziło 48 898 turystów. Pandemia i obostrzenia z nią związane sprawiły, że w ostatnich dwóch latach liczba zwiedzających drastycznie zmalała - do 17 750 w roku 2020 i 30 497 w roku 2021.

- Warto też wspomnieć, że z przeprowadzonej wśród turystów ankiety wynika, iż 60 procent osób stwierdziło, że wizyta w CDS była głównym powodem ich przyjazdu do Krosna - zaznaczył Paweł Szczygieł.

W ciągu dekady zaprezentowano ponad 100 wystaw czasowych, w tym wystawy zbiorcze z krajowych kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych oraz tematyczne wystawy artystów polskich i zagranicznych, pracowni i studio. W Piwnicach Przedprożnych, wśród innych wystaw, można też obejrzeć kolekcję szklanych unikatów, dzieła znanych artystów szkła.

Sala kinowa i uczestnicy jubileuszu
Uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się w sali kinowej w Centrum Dziedzictwa Szkła

Sobotnie uroczystości jubileuszowe były okazją do podziękowania pracownikom CDS. Okolicznościowe listy gratulacyjne oraz statuetki otrzymali dr Hanna Wajda-Lawera oraz Hrihoriy Malyk. Listami gratulacyjnymi oraz upominkami uhonorowano także osoby, które związane są z CDS od samego początku. W gronie tym znaleźli się: Dorota Niziołek-Borek, dr Hanna Wajda-Lawera, Małgorzata Mrozek, Hrihoriy Malyk, Anet Kozak, Marcin Ginalski, Adam Okólski, Mirosław Penar, Zbigniew Rajs, Sławomir Wojtowicz, Tomasz Nowotarski i Mariusz Gonet.

Dzieci w CDS Krosno
Najmłodsi odwiedzający CDS nie mieli ani chwili czasu na nudę

W obchodach 10-lecia wzięli udział również między innymi przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, który pogratulował 10 lat wspaniałej pracy i przekazał życzenia od marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla; zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran; rektor KPU w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz, profesor KPU; radni Rady Miejskiej: Anna Dubiel, Piotr Grudysz i Grzegorz Rachwał; dyrektor Oddziału Szkła i materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Szkła w Krakowie Michał Wieczorek; byli prezesi CDS Stefan Dziadosz i Ryszard Rabski, wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański. Europosłankę Elżbietę Łukacijewską reprezentowała Katarzyna Rysz-Jęczkowska, a posłankę Joannę Frydrych - Katarzyna Janas.

Wśród sobotnich atrakcji, z okazji jubileuszu 10-lecia CDS, znalazło się bezpłatne zwiedzanie budynku głównego i wystawy "Powstało w pracowniach CDS", animacje dla dzieci, warsztaty "Mały projektant", koncerty zespołów muzycznych i wokalnych z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, wybijanie okolicznościowych medali, 3D Mapping na malowidle. W sklepie można było nabyć produkty z 10-procentową zniżką na cały asortyment.

~POdatNIK

19-05-2022 14:42 20 15

To ile milionów w plecy przez te 10 lat?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.