Grupa radnych PiS w Radzie Miasta Krosna chce przeniesienia cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej i likwidacji pomnika przy klasztorze oo. Kapucynów.
Temat przeniesienia cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej i likwidacji pomnika propagującego system totalitarny przy Placu Konstytucji 3 Maja w Krośnie znalazł się w programie piątkowej (27 maja) sesji Rady Miasta Krosna. Grupa sześciu radnych z Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Babinetz, Paweł Krzanowski, Janusz Hejnar, Małgorzata Szeliga, Kazimierz Mazur i Paulina Guzik przygotowała projekt uchwały w tej sprawie.

Radni postulują zwrócenie się do wojewody podkarpackiego o podjęcie działań zmierzających do przeniesienia całości cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Krośnie na cmentarz wojenny w Dukli lub Rymanowie. Chcą też zasłonić propagujący system totalitarny pomnik przy Placu Konstytucji 3 Maja do czasu rozpoczęcia prac jego usunięcia, a niezwłocznie po dokonaniu ekshumacji i przeniesieniu cmentarza żołnierzy sowieckich, rozebrać propagujący system totalitarny pomnik. Radni zaproponowali zagospodarować skwer na Placu Konstytucji 3 Maja w sposób wyłoniony w konsultacjach społecznych.

Na początku dyskusji w tym punkcie, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit zwrócił uwagę, że przygotowany projekt uchwały odbiega od przyjętych założeń formalno-prawnych.

- Uważam, że pomnik powinien zniknąć z przestrzeni miejskiej, jednak powinniśmy stanowić prawo zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. W tym przypadku możemy się narazić, że uchwała zostanie uchylona - stwierdził Zbigniew Kubit.

Paweł Krzanowski, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Krosna zaproponował, by procedować jednak tą uchwałę.

- My też konsultowaliśmy ją z prawnikami i jest to niezwykle ciężki temat, są różne kruczki prawne. Jeśli wojewoda nakaże ją poprawić, to przygotujemy poprawkę i jeszcze raz złożymy ten projekt. Inicjatywa jest słuszna i uważam, że nie ma co odkładać tego na następny miesiąc - odpowiedział Paweł Krzanowski.

Radny Tomasz Biały zapytał, kto poniesie koszty przeniesienia tego cmentarza.

- Zapewniam, że koszty te poniesie w całości wojewoda i Instytut Pamięci Narodowej. Koszty nie będą leżeć po stronie miasta. Mam takie zapewnienie - odpowiedział radny Paweł Krzanowski.

Z kolei radny Marcin Niepokój stwierdził, że na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury Sportu i Turystyki złożył wniosek, by pomnik zniknął z tamtej przestrzeni. Wniosek został przyjęty i trafi do prezydenta miasta.

O głos poprosił też radny Sławomir Bęben. Stwierdził, że są to na pewno trudne decyzje.

- W tym przypadku zmieniłbym napisy, dodałbym opis historyczny, jaką krzywdę nam Rosjanie zrobili. Być może dzięki temu więcej młodych ludzi dowiedziałoby się o tym i zapamiętało. Zawsze przy takich rzeczach jestem ostrożny, To jest historia, to są ludzie. Na Ukrainie mnóstwo jest symboli radzieckim, mimo, iż Ukraina od wielu lat jest już wolnym krajem. Może to się teraz zmieni. Przebywając w Svidniku na Słowacji, też można zobaczyć wielki pomnik Armii Czerwonej stwierdził Sławomir Bęben.

Ostatecznie Rada Miasta Krosna przyjęła projekt uchwały zaproponowany przez grupę radnych PiS z dołożonym paragrafem, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. "Za" głosowało 18 radnych, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

~xxx

30-05-2022 19:10 13 15

Szczęśliwi Krośnianie, bo radni twierdzą, że nie ma innych ważnych spraw. A zamiast wyrzucać pieniądze na ich bzdurne pomysły, może stworzyć miejsca, pomieszczenia dla młodych ludzi, by nie musieli na blokowiskach okupować ławek, albo krzaków nad rzeką?
Odpowiedz

~Bomskrata

30-05-2022 13:04 12 18

Radni nie mają czym zajmować się na durnych sesjach to sobie wzięli pomnik na obrady ! Nie dość że przeniesienie będzie kosztowne to jeszcze sami przyczynili się do podwyższenia tych kosztów bo za samo obradowanie zostali sowicie opłaceni.
A nie czekaj ....,śmieci się podniesie, parę podatków i jeszcze zostanie w kasie !
Odpowiedz

~EDMUND

28-05-2022 17:38 9 10

A ja sugeruje radnym aby wnioskowali o spalenie wszystkich kopi serialu Czterej pancerni i pies. Mało tego Gajosa i Pieczkę trzeba zamknąć w Moszczańcu do końca życia za propagowanie przyjaźni Polsko Radzieckiej. A co jak szaleć to na bogato ...

A na poważnie to zainstalować pręgierz na Krośnieński rynku trzeba i profilaktycznie każdego radnego raz w miesiącu profilaktycznie przesmyrać aby wiedzieli że są dla ludzi.
Odpowiedz

~kot

28-05-2022 16:55 7 11

Trzeba przenieść,ale nie kombinujmy propagandowo,bo w Armii Radzieckiej byli Rosjanie,Ukraińcy i inne syberyjske nacje a nawet Polacy wychodzący z łagrów.Tego nie da się przenieść wprost na obecną sytuację.
Odpowiedz

~Tutejszy

28-05-2022 15:35 11 18

Władze miasta będą podnosić co chwilę ceny odbioru odpadów bo niby pieniędzy brak a przenosząc pomniki i mogiły chcą zmienić historię, za jakie pieniądze? czyje?
Odpowiedz

~ToM

28-05-2022 14:53 11 16

Tak teraz akurat najlepszy moment do szukania konfliktu z ruskimi ,PIS chyba musi mieć wrogów wszędzie
Odpowiedz

~SOMGORSI

28-05-2022 12:34 19 20

Proponował bym, aby radni krośnieńscy przygotowali ustawę o wyburzeniu wszystkiego w tym mieście co kojarzy się im z systemem totalitarnym. Niewiele by zostało. A na to miejsce postawić galerie. Szpital na Korczyńskiej to też relikt systemu totalitarnego.
Odpowiedz

~Ja

28-05-2022 09:29 17 24

Masz 100% racje nie dajmy się zwariować............popatrzmy chociażby na koszty -nie stać nas na takie ruchy bo i po co
Odpowiedz

~Marcin

28-05-2022 08:08 20 19

Szkoda, że radni z równym zaangażowaniem nie troszczą się o pieniądze mieszkańców. Bo jakoś mniej przeszkadza mi pomnik, niż podwyżka opłat za śmieci.
Odpowiedz

~Abc

28-05-2022 06:45 18 21

W Ivano Frankivsku, Stanisławowie , ruscy zniszczyli buldożerami nasz rodzinny grobowiec, zniszczyli cały cmentarz i postawili hotel. Czemu mam szanować ich zmarłych, skoro nie szanowali naszych, a pomnik był obrazą dla mojej matki , deportowanej z rodzinnego domu.
Odpowiedz

~EDMUND

28-05-2022 05:54 26 11

Dokładnie. Historia jest historią jak bardzo smutna i niewygodna by była. PiS jak zawsze usiłuje tworzyć wszystko na nowo. Podejrzewam że z dziką roskoszą w tym miejscu ulokowali by pomnik Jarosława "łokietka".
Odpowiedz

~co ty bierzesz

27-05-2022 23:20 18 25

Ruscy w tej chwili nie szanują nawet swoich poległych, bo nie chcą ich znosić z pola walki.
Tu nikt nie chce tego LIKWIDOWAĆ, tylko PRZENIEŚĆ na cmentarz wojenny.
Odpowiedz

~Andrzej

27-05-2022 21:33 10 26

Nie trzeba szukać na Wołyniu, wystarczy pojechać do Lubatowej tam pod pomnikiem leżą dziesiątki młodych chłopaków żołnierzy zamordowanych przez ukraińców z SSgalizien.
Odpowiedz

~ALEK

27-05-2022 20:43 23 28

Ludzie do reszty powariowali. Nic nie zmieni historii. Za niedługo radni PiS uchwałą że Kopernik był Ukraińcem. Szanujmy zmarłych i pamięć o nich jaka kolwoek bu nie była. .... idąc waszym tokiem myślenia wnoszę o zlikwidowanie wszystkiego co związane z Ukrainą i Ukraińcami. Powód? Wołyń !
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.