PRZYRODOmaniacy wraz z Lokalną Organizacja Turystyki "Beskid Niski" wystąpili z inicjatywą zorganizowania spotkania otwartego dla wszystkich, którzy chcieli się dowiedzieć więcej o życiu nietoperzy.
Spotkanie prowadzone przez Piotra Firleja, reprezentującego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" odbyło się 27 maja w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju. Uczestniczyło w nim około 50 osób, w tym duża grupa dzieci wraz z rodzicami.

Prezentacja na temat biologii i ochrony siedlisk rozrodczych podkowca małego, oraz innych gatunków nietoperzy połączona była z animacjami, aktywnymi zajęciami ukierunkowanymi na lepsze przyswojenie wiedzy o nietoperzach. W zabawach edukacyjnych chętnie, z dużą ciekawością brali udział zarówno mali jak i dorośli uczestnicy spotkania.

Uczestnicy spotkania

Dobre odpowiedzi na zadawane pytania zatwierdzone były opieczętowaniem ręki, a finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe zdjęcia z maskotkami nietoperzy. Słodki poczęstunek zakończył spotkanie w sali.

Wszyscy, mimo deszczu udali się na obserwację wylotów nietoperzy. Nikt nie wiedział, że kolonia rozrodcza podkowca małego jest tak blisko. Deszcz przestał padać i można było obserwować przyrodniczy spektakl, którego aktorami były podkowce małe.

pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

- Zdobyta wiedza o tych latających ssakach uświadomiła nam, jak nietoperze chronią nas przed owadami, komarami i to, jak my powinniśmy chronić ich siedliska. Ten rzadki gatunek nietoperza, należy do najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy w Europie. W Polsce, dzięki prowadzonym od lat działaniom ochronnym, udało się znacząco poprawić sytuację jego populacji. Aby jednak przetrwał, ten gatunek, nadal potrzebuje pomocy człowieka - mówi Anna Gładysiewicz z Grupy PRZYRODOmaniacy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.