Narodowy Bank Polski poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowej monety kolekcjonerskiej o nominale 10 zł. Ile trzeba będzie za nią zapłacić?
Srebrna moneta o nominale 10 zł "100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski" upamiętnia uroczyste podpisanie w Katowicach Aktu objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. 16 lipca 1922 roku po niemal 600 latach część Górnego Śląska powróciła do Polski. Na tych terenach powstało autonomiczne województwo śląskie ze stolicą w Katowicach.

Rewers monety przedstawia bramę triumfalną w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie) przygotowaną na przyjęcie Wojska Polskiego (23 czerwca 1922 roku).
Na awersie monety odwzorowano granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 roku stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej.

Moneta o nominale 10 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 10 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP w cenie 170 zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.