Już w czerwcu kolejna grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie wyjedzie na zagraniczne staże do Portugalii.
Do końca zbliżają się przygotowania do wyjazdu, na które składają się kursy języka angielskiego i języka portugalskiego, przygotowanie kulturowe i pedagogiczne. Pod koniec czerwca uczestnicy wylecą do Pavoa de Varzim w Portugalii, gdzie rozpoczną staże branżowe. Aby przygotować się do wyjazdu rozmawiali z kolegami i koleżankami, którzy całkiem niedawno wrócili z Barcellona Pozzo di Gotto - pięknej, położonej nad morzem miejscowości na Sycylii.

Doświadczeni stażyści podzielili się wrażeniami z pobytu oraz udzielili wiele praktycznych wskazówek. We Włoszech swoje umiejętności branżowe doskonalili cukiernicy, kucharze i fryzjerzy, którzy w niewielkich, często rodzinnych firmach poznawali specyfikę branży i organizacji pracy.

Sycylijscy pracodawcy poświęcali stażystom wiele uwagi i starali się w ciągu trzech tygodni przekazać jak najwięcej wiedzy i umiejętności. Uczyli nie tylko technologii sporządzania wielu typowych włoskich dań, ale także dokładności, higieny, czy dobrej organizacji pracy. Z chęcią udzielali bardzo szczegółowych informacji na temat pochodzenia oraz procesu produkcji włoskich serów i szynek, które podawali w swoich restauracjach. Radzili także, jak dobrze zarządzać własnym biznesem.

Uczniowie podczas pracy

Niezapomniane wrażenia oraz wiele interesujących informacji na temat historii miast i ich zabytków pozostawiły wycieczki, w czasie których uczniowie zwiedzili: Palermo, Cefalu, Taorminę, Milazzo, Messynę oraz zobaczyli Etnę.

Dodatkową atrakcją pobytu była możliwość integracji stażystów z młodzieżą z Hiszpanii, Węgier, Francji i Włoch. Uczniowie nawiązali nowe, międzynarodowe znajomości i wykorzystywali znajomość języków obcych w praktyce. Dzięki realizacji Projektu "Zagraniczny staż = lepsza przyszłość" realizowanego i współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+" 16 uczniów i 1 nauczyciel odbyli staże branżowe we Włoszech, natomiast w najbliższym czasie 16 uczniów wyjedzie do Portugalii, a także 15 uczniów i 3 nauczycieli będzie poszerzać umiejętności zawodowe w Hiszpanii.

Fotorelacja z realizacji projektu na: https://www.flickr.com/photos/93775581@N03/albums/72177720296946563

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.