1 lipca w Restauracji Parkowa 7 odbędzie się X i 1/2 Wieczór Łemkowski. Spotkania z kulturą, muzyką oraz kuchnią mieszkańców łemkowszczyzny odbywają się od 2014 roku w Krośnie.
Spotkania zainicjowane zostały we wrześniu 2014 roku przez Annę Romańczak i Przemka Polańskiego, wówczas muzyków łemkowskiego zespołu "A Gdzie To Dawniej Stroiło".

- Postawiliśmy na spotkania ludzi, którzy uwielbiają chodzić po górach, kochają Beskid Niski, są zafascynowani kulturą, kuchnią i muzyką Łemków. Pierwszy wieczór odbył się w Barze Monika i przybyło na niego kilkadziesiąt osób. Z każdym kolejnym wydarzeniem uczestników przybywało, a obecnie miejsca trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem - mówi Przemek Polański.

Każdy Wieczór Łemkowski obudowany jest wokół tematu, który wymyślają organizatorzy.

- Przez pewien czas dr Tadeusz Łopatkiewicz prowadził prelekcje, których temat wymyślał Przemek. Były to np. "Łemkowska sobótka", "Spotkania na Beskidzie", czy też "Strach na Łemkowszczyźnie". Podobnie było z kuchnią Beskidu Niskiego. Odwiedzamy mieszkańców łemkowskich wiosek i zbieramy przepisy na pyszne, aczkolwiek proste dania, które następnie są serwowane uczestnikom wydarzenia - wspomina Anna Romańczak.

Na Wieczorach łemkowskich nie mogło rzecz jasna zabraknąć muzyki, której korzenie tkwią w tradycyjnej kulturze rusinów. Dotychczas na wydarzeniu występowały zespoły takie jak: "A Gdzie To Dawniej Stroiło", "Zamieszańcy", "Kapela Spod Rubani". Wieczory kończą się zwykle wspólnymi śpiewami, tańcami i ... planami na wycieczki górskie w zakamarki i odstępy leśne Beskidu Niskiego.

W trakcie X i 1/2 Wieczoru Łemkowskiego wystąpi Kapela Drewutnia, która gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Specyfiką muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco - reco, czy mongolski toushpulur.

Wieczór Łemkowski X i 1/2 odbędzie się 1 lipca w Restauracji Parkowa 7. Początek o godz. 19.30.
Wstęp 30 zł, rezerwacja pod numerem telefonu 515 355 494.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.