16 lipca zmarł Stanisław Pomprowicz, uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna", Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka.
Stanisław Pomprowicz zmarł w Krośnie w wieku 97 lat. Był miłośnikiem historii i ziemi krośnieńskiej, absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomii na Akademii Handlowej w Krakowie, kombatant Armii Krajowej, Honorowym Prezesem Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Krosno.

W 2016 roku uhonorowany został nagrodą Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna" za szczególne zaangażowanie w upamiętnianie historii Krosna i regionu, działania na rzecz ochrony pamięci narodowej oraz krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Był Honorowym Obywatelem Gminy Wojaszówka.

24 listopada 2015 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył Stanisławowi Pomprowiczowi Nagrodę Honorową "Świadek Historii".

Stanisław Pomprowicz

Tak sylwetkę Honorowego Obywatela Gminy Wojaszówka prezentował wówczas Instytut Pamięci Narodowej:

"Stanisław Ignacy Pomprowicz urodził się 18 maja 1925 r. w Twierdzy w powiecie strzyżowskim. Dał się poznać jako zaangażowany społecznie i ceniony działacz na rzecz upowszechniania, utrwalania, ochrony pamięci narodowej, wiedzy, historii oraz etosu Armii Krajowej. W tym celu podejmuje działania wydawnicze, w swoim dorobku posiada kilkanaście książek i kilkaset artykułów związanych z Armią Krajową na Podkarpaciu. Jest autorem cyklu artykułów o placówkach Inspektoratu ZWZ-AK Jasło. Od wielu lat jest redaktorem "Biuletynu Informacyjno-Historycznego" Zarządu Okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krośnie, gdzie ukazało się już 57 kolejnych numerów pisma, a w nich wiele Jego artykułów. Pełni funkcję sekretarza Komisji Historyczno-Edukacyjnej przy Zarządzie Okręgowym ŚZŻAK w Krośnie. Jest autorem Zeszytów Specjalnych, poświęconych m.in. księżom Podkarpacia w konspiracji niepodległościowej, służbie sanitarnej ZWZ-AK na Podkarpaciu oraz tajnemu szkolnictwu w powiecie krośnieńskim w latach 1939-1945. Publikacje jego autorstwa spotkały się z przychylną opinią czytelników, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ŚZŻAK. Swoją działalność popularyzatorską dotyczącą zasłużonych Polaków prowadzi również na łamach lokalnej prasy. Chętnie spotyka się z młodzieżą w krośnieńskich szkołach, bibliotekach oraz w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Przekazał kilkaset publikacji Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie, jak również ufundował stypendia dla dwójki młodych licealistów z Krosna. Popularyzuje wśród młodzieży patriotyzm oparty na sylwetkach Romualda Traugutta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, rtm. Witolda Pileckiego. Zaangażował się także w nadawanie godnych imion patronackich szkołom oraz realizację budowy pomnika Inspektoratu ZWZ-AK Jasło w Krośnie. Dziś - już jako senior ŚZŻAK Okręg Krosno - pomimo ograniczeń wynikających z wieku, nadal udziela się w środowisku kombatanckim. Za swoją działalność został wyróżniony odznaczeniem pamiątkowym Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej."

[AKTUALIZACJA]


Pogrzeb odbędzie się w sobotę 30 lipca. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 09:30 w kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie ul. Wyszyńskiego.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.