W dniach 20-23 lipca przebywała w Korczynie, na zaproszenie wójta Jana Zycha, delegacja ukraińskiego miasta Chocim. Goście z Ukrainy odwiedzili też Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.
Partnerzy gminy Korczyna przyjechali podziękować mieszkańcom gminy za okazane szerokie wsparcie, jakie otrzymali do tej pory po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Spotkanie w Korczynie było także okazją do sprecyzowania dalszych form współpracy pomiędzy partnerskimi samorządami.

Niezwykle ważnym było również spotkanie w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Doszło do niego z inicjatywy wójta Jana Zycha. Podczas spotkania z dyrektorem szpitala Leszkiem Kwaśniewskim, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Mariuszem Szepelakiem oraz dr nauk med. Dariuszem Sobierajem, kierownikiem Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej i jednocześnie radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego omówione zostały możliwe formy wsparcia, jakich mógłby udzielić krośnieński szpital.

Mer Chocimia Andrij Dranczuk, naczelnik wydziału rozwoju ekonomicznego i współprac międzynarodowej Rady Miasta Chocim Liubov Petrova oraz Tatiana Solodka odpowiedzialna w Chocimiu za medycynę rodzinną poinformowali o obecnej sytuacji w mieście Chocim i na Ukrainie oraz o potrzebach miasta pod względem medycznym.

Spotkanie w szpitalu w Krośnie

Zakłady opieki zdrowotnej na terenie Chocimia służą ponad 200 tysiącom mieszkańców sąsiednich gmin obwodu Czerniowieckiego, Tarnopolskiego i Chmielnickiego.

Od 24 lutego 2022 r., czyli od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, społeczność Chocimia gościła ponad 7 tys. Ukraińców, uciekających przed ostrzałem i bombardowaniem. Do tej pory około 4 tys. osób zostało w tym mieście na pobyt długoterminowy. Pochodzą oni z rejonu Doniecka, Ługańska i Charkowa.

Jak zaznaczyli goście z Chocimia, wojna ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie służby zdrowia. Borykają się między innymi z brakiem transportu medycznego, który został skierowany na front. Niewystarczająca jest również ilość sprzętu medycznego ze względu na konieczność udzielania pomocy znacznie większej liczbie osób, w tym ciężko rannym trafiającym do Chocimia z frontu. Brakuje też odpowiednio wyposażonych miejsc do leczenia pacjentów oraz brak doświadczonego personelu w leczeniu ciężkich obrażeń.

Mer Chocimia zaproponował nawiązanie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Chocimia a Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Zwrócił się również z prośbą o pomoc rzeczową, jeśli byłaby taka możliwość. Szczególnie chodzi o transport medyczny, sprzęt medyczny do diagnostyki, meble medyczne, czy produkty lecznicze i wyroby medyczne, w tym do świadczenia pomocy doraźnej.

Poprosił też o zorganizowanie praktyk szkoleniowych na bazie Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie dla lekarzy i pracowników medycznych gminy Chocimia w celu podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych.

Spotkanie w szpitalu w Krośnie

Ze strony szpitala padła deklaracja możliwości podjęcia leczenia pacjentów z Chocimia, w przypadku braku możliwości właściwej diagnostyki i leczenia w chocimskim szpitalu.
Szpital w Krośnie nie wyklucza także przekazanie sprzętu medycznego, który jest sprawny, a nie jest już w użytkowaniu placówki. Oczywiście za zgodą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Po spotkaniu, w którym uczestniczyli również wójt gminy Korczyna Jan Zych wraz z zastępcą Katarzyna Urbanek i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciechem Tomkiewiczem, delegacja z Chocimia zwiedziła część oddziałów szpitalnych.

W sierpniu na pobyt wypoczynkowy do Korczyny przyjedzie 15-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Chocimia. Pomoc w organizacji pobytu zaoferował również dr Dariusz Sobieraj.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.