Radni Rady Gminy Korczyna apelują do Ministra Infrastruktury o pozostawienie nazwy węzeł „Iskrzynia” w ciągu projektowanej drogi ekspresowej S19. Zwracają też uwagę na nierówne traktowanie samorządów. Weź udział w naszej ankiecie.
Jednym z punktów ostatniej sesji Rady Gminy Korczyna było przyjęcie apelu, który zostanie skierowany do Ministra Infrastruktury o pozostawienie nazwy węzła "Iskrzynia" w ciągu projektowane drogi ekspresowej S-19 na odcinku zlokalizowanym na terenie gminy Korczyna.

Sprawę omówił wójt gminy Jan Zych. Wyjaśnił, że gdy się dowiedział, iż planowana jest zmiana nazwy węzła i ma zniknąć "Iskrzynia", wystosował pismo do GDDKiA, w którym wyraził zdecydowany sprzeciw przeciwko tym zamiarom.

- Przez wiele lat na etapie procedowania tej inwestycji nazwy węzłów na terenie powiatu krośnieńskiego były sprecyzowane i żadna ze stron nie negowała przyjętych przez inwestora nazw "Iskrzynia" i "Miejsce Piastowe" - stwierdził między innymi Jan Zych.

W odpowiedzi, GDDKiA w Rzeszowie stwierdziła, że nowe nazwy, które stosuje się przy opracowywaniu projektów stałej organizacji ruchu, zostały wprowadzone w oparciu o Zarządzenie nr 10 z 2009 roku Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie ustalenia oznakowania kierunkowego dla dróg krajowych. Według tego zarządzenia, węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadającymi istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne. W szczególności tymi miastami są miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Są to również miasta z listy aktualnych 16 miast wojewódzkich oraz miasta z listy miast wojewódzkich w latach 1975-1998. Nazwa "Węzeł Krosno" w miejscowości Iskrzynia znajduje uzasadnienie poprzez najbliżej położone miasto na prawach powiatu, będące jednocześnie byłym miastem wojewódzkim.

W kolejnym piśmie wójt gminy Korczyna zwrócił uwagę, że niezrozumiałym jest fakt wyróżniania w ten sposób miejscowości, która nie wpisuje się w żaden sposób w procedury określające nazwy węzłów ("Węzeł Miejsce Piastowe" został przywrócony zamiast węzła "Krosno Południe").

W odpowiedzi wójt Jan Zych dowiedział się, że to na wniosek starosty krośnieńskiego Jana Pelczara GDDKiA podjęła decyzję o przyjęciu nazwy "Krosno" zamiast "Krosno Północ" oraz pozostawieniu nazwy węzeł "Miejsce Piastowe" zamiast węzeł "Krosno Południe".

Radni podczas dyskusji proponowali, by ewentualnie mogły być to nazwy dwuczłonowe obydwu węzłów: "Krosno - Miejsce Piastowe" i "Krosno - Iskrzynia", bądź "Iskrzynia - Krosno" i "Miejsce Piastowe - Krosno".

Uczestniczący w sesji, radny rady Powiatu Krośnieńskiego Adolf Kasprzyk podkreślił, że w tym przypadku całej oliwy do ognia dolało utrzymanie nazwy węzła Miejsce Piastowe, a zlikwidowanie nazwy Iskrzynia.

- Jestem zaskoczony i rozczarowany decyzją starosty krośnieńskiego, który zaproponował, żeby pozostało Miejsce Piastowe a w miejsce Iskrzyni pojawiło się Krosno. Jak utrzymujemy, to obydwie nazwy. To co się stało, jest zwykłą złośliwością i pokazaniem, kto jest mocniejszy - stwierdził Adolf Kasprzyk.

Radni przyjęli zaproponowaną treść apelu jednogłośnie, 12 głosami "za". W działania, by przywrócić węzłowi nazwę "Iskrzynia" zaangażowani są również wójt gminy Korczyna Jan Zych i sołtys Iskrzyni Grzegorz Boczar.

Pełna treść, apelu, jaki przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz ma skierować do Ministra InfrastrukturyW związku z planowaną budową drogi ekspresowej S-19 na terenie Gminy Korczyna, rad Gminy Korczyna apeluje do Ministra Infrastruktury o zachowanie nazwy węzła "Iskrzynia" i stanowczo sprzeciwia się, na tym etapie jego procedowania, zmianie jego nazwy na węzeł "Krosno".

Przyjmując do wiadomości procedury zawarte w Zarządzeniu nr 10 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 7 kwietnia 2099 r. określające nadawanie nazw węzłom komunikacyjnym zlokalizowanym w ciągu dróg szybkiego ruchu, niezrozumiałym jest dla nas pozostawienie nazwy węzła "Miejsce Piastowe" - zlokalizowanego bliżej granic administracyjnych miasta Krosna i granicy Państwa, a przemianowanie węzła "Iskrzynia" na węzeł "Krosno".

Przez wiele lat na etapie uzgodnień inwestycji, nazwy węzłów na terenie Powiatu Krośnieńskiego były sprecyzowane i żadna ze stron postępowania nie negowała przyjętych przez Inwestora nazw miejsc połączeń komunikacyjnych.

W maju bieżącego roku, z nieoficjalnych informacji wynikało, że nazwa węzła "Iskrzynia" zostanie zmieniona na węzeł "Krosno". W związku z tym Gmina Korczyna wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, czego wynikiem była odpowiedź z dnia 9 czerwca 2022 roku skierowana do Wójta Gminy Korczyna o procedurach związanych z ustaleniami nazw węzłów komunikacyjnych, wymieniając przy tym jakimi kryteriami inwestor się kieruje:
nazwami pobliskich miast lub miejscowości posiadających istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne, w szczególności tych, których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tysięcy, miast z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz miast z listy miast wojewódzkich z lat 1975-1998.
Na tej podstawie zmienia nazwę węzła "Iskrzynia" na węzeł "Krosno", równocześnie pozostawiając nazwę drugiego zlokalizowanego w ciągu drogi ekspresowej S-19 na terenie powiatu krośnieńskiego, węzła "Miejsce Piastowe", który w żaden sposób nie wpisuje się w procedury zawarte w ww. Zarządzeniu.

Biorąc pod uwagę realne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego naszej Gminy poprzez nadanie węzłowi komunikacyjnemu nazwy nie związanej z Gminą Korczyna apelujemy do Pana Ministra o zachowanie dotychczasowej nazwy węzła "Iskrzynia" jaka obowiązuje do tej pory w projektach drogi ekspresowej S-19.

Jednocześnie zobowiązuje się Przewodniczącego rady Gminy do przekazania Apelu Ministrowi Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Posłom i Senatorom reprezentującym Województwo Podkarpackie.

Ankieta

Jakie nazwy powinny nosić węzły?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~Wojtek

07-08-2022 22:53 42 41

Winny być węzły o nazwach Morawa-Zalesie i Targowiska-Iwonicz.
Odpowiedz

~Janusz

05-08-2022 12:47 47 38

Wójt Korczyny i radni dopiero teraz się obudzili? Prezydent Krosna głośno zabiega o to od dawna. Radny Kasprzyk i Rada są w błędzie! Od węzła w Iskrzyni do Krosna jest 2 km DK 19 przez Pustyny do lotniska, które jest już w granicach miasta i gdzie ma być budowany łącznik. Nie jest dziwne, że Starosta poparł Miejsce Piastowe gdzie skrzyżują się ważne w rejonie drogi krajowe. W Miejscu Piastowym walczą o swoje od dawna a Korczyna z Iskrzynią dopiero "zaczynają TRYBIĆ"!
Odpowiedz

~PiS

05-08-2022 09:50 49 46

1. Imienia Lecha Kaczyńskiego (najważniejszy prezydent)
2. Imienia Jarosława Kaczyńskiego (najważniejszy przywódca)
3. Stanisława Piotrowicza (człowiek bez kręgosłupa)

Gwarantuję, że znaki nigdy nie były by zabrudzone, nigdy nikt nie przekraczałby na nich prędkości.

Każdy grzecznie by zwalniał żeby celnie napluć.
Odpowiedz

~wirus

04-08-2022 08:06 39 41

Dziadzia, a czasem u ciebie nie ma Niemca Alzheimera?
Odpowiedz

~Genowefa

04-08-2022 05:33 45 39

Imienia Jana Pawła II. TYLKO i wyłącznie. Ewentualnie Ojca Dyrektora.
Odpowiedz

~Dark

03-08-2022 22:38 47 42

Tak, skoro większe miasto to może węzeł Rzeszów? :)
Odpowiedz

~daro

03-08-2022 22:09 45 39

co za głupota kto z obcych wie gdzie jest Iskrzynia może lepiej Korczyna-city
Odpowiedz

~kierowca

03-08-2022 20:08 48 54

Węzeł powinien kojarzyć się ze zjazdem o jakiegoś większego miasta a nie na jakieś peryferie których niekiedy na mapie nie ma i nikt nie wie gdzie to jest
Odpowiedz

~SOMGORSI

03-08-2022 17:40 44 38

Spór o nazwy czego? Przecież nie wbito nawet łopaty,a tu tyle krzyku. Zanim ta droga powstanie ,to nazwy zmienią się jeszcze tyle razy ile zmieni się władza. A tak na marginesie jakby nie przemiany ustrojowe ,to była by już droga i ościenne gminy należały by pod Krosno.
Odpowiedz

~ttt

03-08-2022 16:27 46 52

Jedynym winnym zamieszania jest GDDKiA który zgodził się na zmiany nazw węzłów wbrew rozporządzeniu, prawo GDDKiA jak widać nie obowiązuje. Zgodnie z rozporządzeniem nazwa powinna zostać ustalona od byłego miasta wojewódzkiego czyli Krosno Północ i Krosno Południe. Czekam tylko jak inne wsie w kraju będą chciały dokonać zmian.
Odpowiedz

~dziadek

03-08-2022 14:10 52 48

W nadchodzącej przyszłości: Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe będą dzielnicami Krosna. Owszem będą protesty, ale jest to nieuniknione. Rzeszów pomimo sprzeciwu, co rusz przygarnia sąsiadujące miejscowości.
Odpowiedz

~tvpinfo

03-08-2022 13:07 51 45

Krosno stara się o włączenie miejscowości Korczyna , Krościenko Wyżne oraz Miejsce Piastowe do miasta celem wyeliminowania wszystkich sporów i niepotrzebnych ciągłych głupich insynuacji.Basta i Amen.
Odpowiedz

~Gostek z GZK

03-08-2022 12:44 49 43

Dałbym Krosno-Iskrzynia i pozostawił już w spokoju Miejsce Piastowe.
Odpowiedz

~Robert

03-08-2022 11:58 44 47

Iskrzynia-Krosno Miejsce Piastowe-Krosno
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.