Od 1 września 2022 roku uczniów, rodziców i nauczycieli czeka wiele zmian. "Historia i Teraźniejszość" zamiast WOS oraz "godziny czarnkowe". O przygotowaniach do nowego roku szkolnego w Krośnie mówili podczas konferencji prasowej prezydent Piotr Przytocki i zastępca Bronisław Baran.
Prezydent Krosna Przytocki zaznaczył, że nie wiadomo jak będzie funkcjonowała oświata w mieście po wejściu w życie cenników za ogrzewanie, prąd, ciepłą wodę.

- Na pewno jednak będziemy musieli optymalizować koszty utrzymania szkół i jest to zadanie dla wszystkich: władz miasta, dyrektorów i pracowników szkół. Bez współpracy przy optymalizacji, na pewno sobie nie poradzimy, bazując na subwencji, która jest planowana przez ministra edukacji - stwierdził prezydent Piotr Przytocki.

- Na 24 budynki, w ośmiu jest fotowoltaika, 14 podłączonych jest do centralnej ciepłowni, a w jednym mamy kolektory słoneczne. Istnieje bardzo duża i pilna konieczność działań, które wzbogacą obiekty w alternatywne źródła ciepła. Wszystkie nasze działania po to, by potanić koszty zużycia energii - dodał zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Podczas konferencji zwrócono też uwagę na nośny ostatnio temat podręcznika "Historia i Teraźniejszość".

- Myślę, że nasi nauczyciele i rodzice są świadomi tego, co jest dobre, a co złe, więc nie będzie u nas z tym problemu - zaznaczył prezydent Przytocki.

- Dyrektor szkoły zostawia decyzję nauczycielowi, ale decyzja ma uwzględniać oczekiwania rodziców. Przekazałem to jasno i wyraźnie dyrektorom szkół. Jednego o tej książce nie można powiedzieć, że jest to podręcznik. Jest to broszura partii, która przelała swoje światopoglądowe tezy na papier - dodał Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Zaprezentowane statystyki pokazują, że najwyższą zdawalność egzaminu ósmoklasisty odnotowano w SP nr 4: język polski - 76% (9 stanin), matematyka - 72% (8 stanin), język angielski - 84% (8 stanin). Na bardzo wysokim poziomie była zdawalność egzaminu maturalnego. Wynik 87% uplasował Krosno na drugim miejscu wśród szkół OKE Kraków. W powiecie krośnieńskim wskaźnik wyniósł 66%, wojewódzkie podkarpackim 79%, a w Polsce 78,2%.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki

Prezydent Piotr Przytocki ma nadzieję, że w nowym roku szkolnym wzrośnie poziom kształcenia języka angielskiego w szkołach podstawowych, gdyż jest ona słaba.

- Chciałbym, żeby poziom zdawalności przekraczał 80 procent, a tak jest jedynie w dwóch szkołach. Z rozmów z dziećmi z Ukrainy, które u nas przebywają, nasuwa się wniosek, że poziom nauczania języka angielskiego jest wyższy na Ukrainie niż u nas - dodał prezydent Krosna.

Od roku szkolnego 2022/2023 na terenie Krosna będzie funkcjonowało 9 przedszkoli, 11 ośmioklasowych szkół podstawowych, 18 szkół ponadpodstawowych dla młodzieży, 2 szkoły dla dorosłych oraz 4 placówki oświatowe prowadzone przez miasto.
Do miejskich przedszkoli i szkół będzie uczęszczać 11 667 uczniów (o 132 mniej) niż przed rokiem, w tym 1300 do przedszkoli (18 dzieci obywateli z Ukrainy), 3 479 do szkół podstawowych (78 dzieci obywateli z Ukrainy) oraz 6 761 w szkołach ponadpodstawowych (6 406 uczniów i 355 słuchaczy), a wśród nich 84 z Ukrainy.

- Warto wspomnieć, że do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży przyjętych zostało 1752 uczniów do 57 oddziałów. Są to dane bez uwzględnienia rekrutacji uzupełniającej. Dla porównania, przed rokiem przyjęto 1 421 uczniów do 45 oddziałów - stwierdził zastępca prezydenta Krosna.

Od nowego roku w szkołach będzie pracowało 855 nauczycieli pełnozatrudnionych, 110 niepełnozatrudnionych oraz 3 dopełniających. Na chwilę obecną jest też 89 wakatów w takich kierunkach jak dokumentacja wiertnicza, język migowy, podstawy techniki i konstrukcji maszyn, podstawy wiertnictwa i geofizyki otworowej, prace i projekty w wiertnictwie, wiertnictwo, wychowanie do życia w rodzinie, religia, psycholog.

Od 1 września szkoły czeka też wiele zmian. Między innymi, oprócz wspomnianego wcześniej podręcznika "Historia i teraźniejszość" będą obowiązywały tzw. "godziny czarnkowe", czyli godziny dostępności nauczycieli. Każdy nauczyciel, w tym osoby pełniące funkcje kierownicze muszą w każdym tygodniu jedną godzinę zegarową poświęcić i być dostępnym dla uczniów, rodziców, innych nauczycieli na terenie szkoły.

Pojawiła się tez podstawa programowa "Edukacji dla bezpieczeństwa". W klasie VIII uczniowie mają się dowiedzieć między innymi o cyberbezpieczeństwie oraz przejść teoretyczne przygotowanie do szkolenia strzeleckiego, a w szkole ponadpodstawowej muszą się już nauczyć składania broni i nauczyć się z niej strzelać. Na szczęście dopuszczono również strzelnice pneumatyczne. Na wdrożenie tego szkoły mają dwa lata.

Jest też nowy program "Gry w edukacji". Są dostępne dwie gry dla uczniów i nauczycieli: "Moja wojna" i "Gra szyfrów". Obydwie zostały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Można je wykorzystać na przykład na lekcjach języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie.

Zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor szkoły będzie musiał zdecydować o przejściu na zdalne nauczanie nie tylko z powodu pandemii, ale również gdy uzna, że jest ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa uczniów poprzez kryzys energetyczny. Zajęcia w placówce mają być zawieszone, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi poniżej 18 st. C przez trzy dni lub na zewnątrz poniżej minus 15 st. C.

Zastępca prezydenta Bronisław Baran poinformował też, że trwają prace przy budowie nowego budynku Przedszkola Miejskiego nr 1 przy ul. Bohaterów Westerplatte.

- Niestety, nie będzie ono oddane do użytku zgodnie z pierwotnymi planami, czyli 1 września br. Chcemy, by nastąpiło to 1 października 2022 roku. Wykonawca tłumaczy opóźnienie trudnościami z dostarczaniem zamówionych materiałów budowlanych i wykończeniowych - powiedział Bronisław Baran.

~lewe koło

02-09-2022 12:02 25 25

A prezydent to ma jakie kwalifikacje, że się zabiera za recenzowanie podręczników. Może jeszcze oceni do innych przedmiotów? Za to mu płacimy?
Akurat jego przeszłość polityczna chyba mało uprawnia go do oceny historii najnowszej.
A czy samorząd nie ma być apolityczny?
Odpowiedz

~SOMGORSI

02-09-2022 10:44 25 26

Tak trzeba szukać oszczędności. Na jednego nauczyciela przypada sześciu uczniów. To prawie indywidualny tok nauczania.
Odpowiedz

~Ekonomicznie

01-09-2022 16:44 25 28

Trzeba szukać oszczędności . Nadmiar wiceprezydentów też jest do przemyślenia . Roczna pensja jednego i drugiego mogłaby ogrzać nie jedną placówkę . Po co tych dziadków trzymać... Biznes i urząd musi być opłacalny . Nie zarabiasz na siebie - out !
Odpowiedz

~POdatNIK

01-09-2022 09:53 26 27

Jednego o tej książce nie można powiedzieć, że jest to podręcznik. Jest to broszura partii, która przelała swoje światopoglądowe tezy na papier
- dodał Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.
I kto tu politykę do szkoły wprowadza?

Jeśli byłby to lewacki podręcznik pewnie byłby obowiązek wprowadzenia.
Odpowiedz

~SOMGORSI

31-08-2022 11:44 32 29

Jeszcze tylko kilku psychiatrów by pasowało znależć, bo w tym bałaganie to te dzieciaki dostaną korby .Godziny czarnkowe, może lepiej obiady czwartkowe.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.